ОДАМ САВДОСИГА ОИД ИШЛАР БЎЙИЧА СУД АМАЛИЁТИ ТЎҒРИСИДА
ХХ аср охирларига келиб одам савдоси бутун инсониятга қарши асосий таҳдидлардан бири бўлиб қолди. Одамдан эксплуатация мақсадларида фойдаланиш билан боғлиқ жиноятлар ошиб бориши тенденцияси бундай ижтимоий хавфли қилмишлар охир оқибатда жамиятнинг демократик негизларига тажовуз қилиши билан миллий хавфсизликка ҳам таҳдид солади.
Ўзбекистон одам савдосига қарши курашишга оид қатор халқаро ҳужжатларни, жумладан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг “Трансмиллий уюшган жиноятчиликка қарши кураш тўғрисида”ги Конвенциясини, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг ушбу Конвенциясини тўлдирувчи “Одам савдоси, айниқса аёллар ва болалар савдосини олдини олиш ҳамда унга чек қўйиш ва унинг учун жазолаш ҳақидаги Протокол”ни ратификация қилди, «Одам савдосига қарши курашиш тўғрисида» Қонун қабул қилди ва халқаро ҳуқуқ нормаларини миллий қонунчиликка имплементация қилишга доир тегишли ўзгартиришлар киритди.
Одам савдосига оид қонунчиликни қўллашда масалалар юзага келаётганлиги муносабати билан ҳамда бу тоифадаги ишлар бўйича ягона суд амалиётини шакллантириш мақсадида, «Судлар тўғрисида»ги Қонуннинг 17-моддасига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Олий суди Пленуми
Қ А Р О Р Қ И Л А Д И:
Қонунда одам савдоси учун жиноий жавобгарлик белгиланганлиги шахс эркинлиги конституциявий кафолатларидан бири ҳисобланади.
Шахс одамни унинг эвазига ҳақ олинганидан сўнг топшириш шарти билан сотишга ваъда бериб, бироқ азалдан унинг қасди моддий қимматликларни эгаллашга қаратилган ва унда битим шартларини бажариш нияти бўлмаган ҳолларда унинг ҳаракатлари фирибгарлик таркибини ташкил этади, олувчининг ҳаракатлари эса сотиб олиш тариқасидаги одам савдосига суиқасд сифатида квалификация қилиниши лозим.
Одам меҳнати ва хизматларидан меҳнат, фуқаролик қонунчилиги нормаларига мувофиқ (масалан, қурилиш ёки маиший пудрат, ҳақ эвазига хизмат кўрсатиш, йўловчи ва юк ташиш, транспорт экспедицияси ва ҳ.к. шартномалар бўйича) фойдаланилган барча ҳолларда одам эксплуатацияси мавжуд бўлмайди. Бундай ҳуқуқий муносабатлардан келиб чиқадиган мажбуриятларни бажармаслик билан боғлиқ низолар фуқаролик суд ишларини юритиш тартибида ҳал этилиши керак.
Фоҳишабозликдан фойдаланиш деганда, одамдан унинг ҳақ эвазига номуайян доирадаги жинсий шериклар билан шаҳвоний муносабатларга киришишидан муттасил фойдаланиш тушунилади. Бошқа кўринишдаги шаҳвоний эксплуатация деганда, одамнинг ундан порнографик тасвирлар тайёрлаш, бузуқ ҳаракатлар содир этиш ва ҳ.к. мақсадларда фойдаланиш учун берилиши тушунилади.
Мажбурий меҳнат бирон-бир жазони қўллаш билан таҳдид қилиш орқали иш бажаришга мажбурлашни англатади. Ҳарбий ёки муқобил хизмат тўғрисидаги қонунлар асосида, фавқулодда ҳолат юз берган шароитларда, суднинг қонуний кучга кирган ҳукмига биноан, қонунда назарда тутилган бошқа ҳолларда бажарилиши лозим бўлган ишлар мажбурий меҳнат деб ҳисобланмайди.
Қуллик – ўзига нисбатан мулк ҳуқуқига хос айрим ёки барча ҳуқуқлар амалга оширилаётган шахс аҳволи ёки ҳолатини англатади.
Эрксизлик ҳолати – шахснинг муайян омиллар мажмуи таъсири остида ўз эркига хилоф равишда ҳар қандай иш ёки хизматни бажаришга мажбур бўлганлигини англатади.
ёллаш деганда эксплуатация қилиш мақсадида одамни бирор бир фаолият билан шуғулланишга жалб этишга қаратилган фаолият (эксплуатация объектини қидириш, тўплаш, у билан музокара юритиш ва ҳ.к) тушунилади;
ташиш – шахсни олиш-сотиш битими тузиладиган (ижро этиладиган), бошқа шахсга топшириладиган жойга ёки ундан эксплуатация мақсадида фойдаланиладиган жойга етказиб бериш (транспортда ташиш)ни англатади. Бунда етказиб бериладиган шахс одам савдосини амалга ошириш учун мўлжалланганлиги ташувчига олдиндан маълум бўлиши лозим. Ташиш битта аҳоли пункти доирасида ҳам, Ўзбекистон Республикасидан ташқарига чиқиш билан боғлиқ тарзда ҳам амалга оширилиши мумкин;
топшириш – одамни бошқа шахсга эксплуатация қилиш мақсадида жисмоний тарзда беришда ифодаланади;
яшириш – жабрланувчини ҳокимият вакилларидан, қариндошларидан ёки унинг тақдиридан манфаатдор бошқа шахслардан ҳар қандай жойда хуфия сақлашда ифодаланади;
қабул қилиш – одамни ўз мақсадларида эксплуатация қилиш учун эгаликка олиш (масалан, ҳадя тариқасида, вақтинча текин фойдаланиш учун ёки қарз эвазига ва ҳ.к.) ни англатади, одамни сотиб олиш ҳоллари бундан мустасно.
Шу билан бирга, қилмишда айрим квалификация белгилари мавжуд бўлганда жиноятни тугалланган деб топиш учун қонунда белгиланган оқибатлар (масалан, жабрланувчининг ўлими ёки бошқа оғир оқибатлар) келиб чиққан бўлиши керак.
Шуни инобатга олиш лозимки, айрим ҳолларда жиноятнинг тугалланиш пайти эксплуатация тугаган (масалан, жабрланувчи қочиб кетган, жиноятга ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан барҳам берилган, жабрланувчи айбдорнинг ўзи ёки бошқа шахслар томонидан озод қилинган ва ҳ.к.) вақт билан боғлиқ бўлади.
Ўғирлаш деганда, одамни қонунга хилоф равишда, яширин ёки ошкора қўлга киритиш ва унинг эркига хилоф равишда уни олиш-сотиш ёки эксплуатация қилиш мақсадида бошқа жойга олиб кетиш тушунилиши лозим.
Зўрлик ишлатиш ёки зўрлик ишлатиш билан қўрқитиш деганда, боғлаш, озодликдан маҳрум этиш, уриш-дўппослаш, ушлаб туришдан бошлаб, жабрланувчининг соғлиғига енгил ёки ўртача оғир шикаст етказиш, шунингдек жабрланувчининг соғлиғига зиён етказмаган бўлсада, бироқ қўлланилган пайтда бундай зиён етказишга реал имконият туғдирган зўрликкача бўлган ҳар қандай мажбурлаш тушунилиши лозим.
Бошқа шаклдаги мажбурлаш деганда, жабрланувчи ёки унинг яқин кишиларининг мулкига шикаст етказиш ёки уни нобуд қилиш ёхуд шикаст етказиш ёки нобуд қилиш билан таҳдид қилиш, жабрланувчи ёки унинг яқин кишилари обрўсини тўкадиган маълумотларни ёки уларнинг ҳуқуқлари ёки қонуний манфаатларига жиддий зиён етказиши мумкин бўлган бошқа маълумотларни тарқатиш ёхуд жабрланувчини айбдорнинг у ёки бу кўрсатмаларини бажаришга мажбур этадиган вазиятни вужудга келтирадиган ҳар қандай ҳаракатларни амалга ошириш тушунилиши керак.
Моддий қарамлик, жумладан жабрланувчи айбдорнинг тўлиқ ёки қисман қарамоғида бўлганлигини, қарздорнинг кредиторга мутелигини ва ҳ.к.ни англатади.
Бошқа жиҳатдан қарамлик деганда, жабрланувчининг айбдорга ҳар қандай номоддий қарамлигини (масалан, оилавий муносабатлар, тобе шахснинг раҳбарига, ўқувчининг ўқитувчига қарамлигини) тушуниш зарур.
Жабрланувчини чет элда қонунга хилоф равишда ушлаб туриш унинг Ўзбекистон Республикаси ҳудудига қайтиши ёки Ўзбекистон Республикаси дипломатик ёки консуллик муассасалари билан алоқа боғлаш имкониятидан маҳрум қилинишида намоён бўлади.
Бошқа оғир оқибатлар сифатида, жумладан, жабрланувчининг ўзини ўзи ўлдириши, унга таносил ёки ОИТС касали юқтирилганлиги, руҳий ҳолати бузилиши ва ҳ.к. тан олиниши мумкин.
Агар одам савдосида шахс баданига қасддан оғир шикаст етказилган бўлса, қилмиш ЖК 135-моддаси иккинчи қисмининг “а” банди билан қамраб олинмайди. Бундай ҳолларда айбдорнинг ҳаракатлари ЖК 104-моддасининг тегишли қисми билан қўшимча квалификация қилиниши лозим.

(Постановление Пленума Верховного суда Республики Узбекистан от 24 ноября 2009 года №13)
Начиная с конца ХХ века, торговля людьми стала одной из основных угроз всему человечеству. Тенденция роста преступлений, связанных с незаконным использованием человека в целях эксплуатации, представляет собой угрозу и национальной безопасности, поскольку эти общественно-опасные деяния в конечном итоге посягают на демократические устои общества.
Узбекистан ратифицировал ряд международных документов по противодействию торговле людьми, в частности Конвенцию ООН против транснациональной организованной преступности, Протокол о предупреждении и пресечении торговли людьми, особенно женщинами и детьми, и наказании за нее, дополняющего Конвенцию ООН против транснациональной организованной преступности, принял Закон «О противодействии торговле людьми» и внес в национальное законодательство соответствующие изменения, имплементирующие нормы международного права.
В связи с вопросами, возникающими при применении законодательства о торговле людьми и в целях формирования единой судебной практики по рассмотрению дел этой категории, руководствуясь статьей 17 Закона «О судах», Пленум Верховного суда Республики Узбекистан
П О С Т А Н О В Л Я Е Т:
Установление в законе уголовной ответственности за торговлю людьми является одним из конституционных гарантий свободы личности.
В случаях, если лицо обещало продать человека с условием его передачи после получения вознаграждения, но изначально его умысел был направлен на завладение материальными ценностями и он не намеревался выполнить условия сделки, его действия образуют состав мошенничества, а действия покупателя подлежат квалификации как покушение на торговлю людьми в форме купли.
Эксплуатация человека отсутствует во всех случаях использования труда и услуг человека в соответствии с нормами трудового, гражданского законодательства (например, по договорам строительного или бытового подряда, возмездного оказания услуг, перевозки пассажиров или грузов, транспортной экспедиции и т.п.). Споры, возникающие в результате невыполнения обязательств, вытекающих из таких правоотношений, подлежат разрешению в порядке гражданского судопроизводства.
Под эксплуатацией проституции понимается систематическое использование человека для вступления в сексуальные отношения с неопределенным кругом партнеров за вознаграждение. Под иными формами сексуальной эксплуатации понимаются передача человека для его использования в целях изготовления порнографических изображений, развращения и т.п.
Принудительный труд (услуги) означает принуждение человека к выполнению работы под угрозой применения какого-либо наказания. Не считается принудительным трудом работа (услуга), выполнение которой требуется на основании законодательных актов о военной или альтернативной службе, в условиях чрезвычайного положения, вследствие вступившего в законную силу приговора суда, в других случаях, предусмотренных законом.
Рабство означает состояние или положение лица, в отношении которого осуществляются некоторые или все правомочия, присущие праву собственности.
Подневольное состояние означает совокупность факторов, под влиянием которых лицо было вынуждено выполнить какую-либо работу или услугу вопреки своей воле.
вербовка представляет собой деятельность (поиск, набор объекта эксплуатации, ведение с ним переговоров и т.п.), по привлечению человека для занятия каким-либо видом деятельности с целью его эксплуатации;
перевозка означает доставку (транспортировку) лица к месту заключения (исполнения) сделки купли-продажи, передачи его другому лицу либо к месту его использования с целью эксплуатации. При этом перевозчику должно быть заведомо известно о предназначении доставляемого лица для осуществления торговли людьми. Перевозка может осуществляться, как в пределах одного населенного пункта, так и с выездом за пределы Республики Узбекистан;
передача выражается в физическом предоставлении человека другому лицу в целях эксплуатации;
укрывательство заключается в сокрытии потерпевшего в любом месте от представителей власти, родственников либо иных лиц, заинтересованных в судьбе потерпевшего;
получение означает приобретение человека для его эксплуатации в собственных целях (например, в качестве дарения, для временного использования безвозмездно или в счет долга и т.п.), за исключением случаев купли человека.
В то же время, при наличии в деянии отдельных квалифицирующих признаков для признания преступления оконченным необходимо наступление указанных в законе последствий (например, наступление смерти потерпевшего или иных тяжких последствий).
Следует иметь в виду, что в отдельных случаях момент окончания преступления связан со временем прекращения эксплуатации (например, в результате побега потерпевшего, пресечения преступления правоохранительными органами, освобождения потерпевшего самим виновным или иными лицами и т.п.).
Под похищением следует понимать противоправное, тайное или открытое завладение человеком и перемещение вопреки его воле в другое место с целью его купли-продажи либо эксплуатации.
Под применением насилия или угрозой его применения следует понимать любое принуждение, начиная от связывания, лишения свободы, нанесения ударов, удерживания, включая причинение здоровью потерпевшего легких или средней тяжести телесных повреждений, а также насилия, которое не причинило вреда здоровью потерпевшего, но в момент его применения создавало реальную возможность его причинения.
Под иной формой принуждения следует понимать повреждение или уничтожение либо угрозу повреждения или уничтожения имущества потерпевшего или близких ему лиц, угрозу распространения сведений, компрометирующих потерпевшего или близких ему лиц либо иных сведений, которые могут причинить существенный вред их правам или законным интересам либо совершение любых действий, создающих обстановку, при которой потерпевший вынужден выполнить те или иные указания виновного.
Материальная зависимость означает, в частности нахождение потерпевшего полностью или частично на иждивении виновного, зависимость должника от кредитора и т.п.
Под иной зависимостью необходимо понимать любую нематериальную зависимость потерпевшего от виновного (например, семейные отношения, зависимость подчиненного от руководителя, ученика от преподавателя и т.п.).
Незаконное удержание потерпевшего за границей заключается в лишении его возможности возвращения на территорию Республики Узбекистан либо установления контактов с дипломатическими или консульскими учреждениями Республики Узбекистан.
В качестве иных тяжких последствий могут рассматриваться, в частности самоубийство потерпевшего, заражение его венерическим заболеванием или заболеванием СПИД, психическое расстройство и т.д.
Если при торговле людьми лицу причинены умышленные тяжкие телесные повреждения, содеянное не охватывается пунктом «а» части второй статьи 135 УК. В таких случаях действия виновного подлежат дополнительной квалификации по соответствующей части статьи 104 УК.