Одам савдосига қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси
1. Одам савдосига қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси (кейинги ўринларда — Комиссия) одам савдосига қарши курашишни амалга оширувчи давлат органларининг фаолиятини мувофиқлаштирувчи орган ҳисобланади.
2. Комиссия томонидан қабул қилинадиган қарорлар барча вазирликлар, идоралар, жамоат бирлашмалари ва бошқа нодавлат нотижорат ташкилотлари томонидан ижро этилиши мажбурийдир.
3. Комиссия ўз фаолиятида Ўзбекистон Республикаси
Конституцияси ва қонунларига, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари қарорларига, Ўзбекистон Республикаси Президенти фармонлари, қарорлари ва фармойишларига, ушбу Низом ҳамда бошқа қонун ҳужжатларига амал қилади.
4. Комиссия ўз фаолиятини давлат органлари, бошқа ташкилотлар ҳамда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар, Тошкент шаҳрида, туманлар (шаҳарлар)да тузиладиган одам савдосига қарши курашиш бўйича ҳудудий комиссиялар (кейинги ўринларда — ҳудудий комиссиялар) билан ўзаро ҳамкорликда амалга оширади.
5. Комиссиянинг асосий вазифалари қуйидагилардан иборат:
одам савдосига қарши курашиш соҳасидаги давлат дастурлари ва бошқа дастурлар ишлаб чиқилишини ҳамда амалга оширилишини, шунингдек уларнинг ижроси устидан назоратни ташкил этиш;
давлат органлари, фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари ва нодавлат нотижорат ташкилотларининг фаолият самарадорлигини, яқин ҳамкорлигини ва иш уйғунлигини таъминлаш мақсадида уларнинг одам савдосига қарши курашиш соҳасидаги фаолиятини мувофиқлаштириш;
одам савдосига қарши курашиш бўйича кўрилаётган чораларни баҳолаш, мониторинг қилиш ва уларнинг самарадорлигини ошириш;
одам савдоси билан боғлиқ жиноятларни фош этиш, тергов қилиш, уларнинг олдини олиш ва уларга барҳам бериш амалиётини ўрганиш;
одам савдосига имконият яратувчи сабаблар ва шарт-шароитларни аниқлаш ҳамда бартараф этиш ишлари самарадорлигини оширишга қаратилган тадбирларни ташкил этиш;
давлат органлари ва ташкилотларнинг одам савдосига қарши курашиш борасидаги ҳамкорлигини яхшилаш юзасидан чора-тадбирларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш;
одам савдосига қарши курашиш борасидаги ахборотни тўплаш, сақлаш, қайта ишлаш, таҳлил қилиш ҳамда тегишли давлат органлари ва ташкилотлар фаолияти самарадорлигини ошириш мақсадида улардан фойдаланиш;
одам савдосидан жабрланганларга ёрдам кўрсатиш ва уларни ҳимоя қилиш ишларини яхшилаш, одам савдосига қарши курашиш
тўғрисидаги қонун ҳужжатларини такомиллаштириш юзасидан таклифлар тайёрлаш;
одам савдосига қарши курашиш масалалари
тўғрисида аҳолини хабардор қилиш борасидаги тадбирларни ташкил этиш;
одам савдосидан жабрланганларга ёрдам кўрсатиш ва уларни ҳимоя қилиш бўйича ихтисослаштирилган муассасалар фаолиятига раҳбарлик қилиш ва улар фаолиятини назорат қилиш;
6. Комиссия қуйидаги ҳуқуқларга эга:
одам савдосига қарши курашишни амалга оширувчи давлат органлари ҳамда одам савдосига қарши курашиш бўйича ҳудудий комиссияларнинг фаолиятини мувофиқлаштиришни яхшилашга қаратилган қарорлар қабул қилиш;
Комиссия ваколатига кирадиган масалалар бўйича вазирликлар, давлат қўмиталари ва идоралари, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари, жамоат бирлашмалари ва бошқа нодавлат нотижорат ташкилотларидан белгиланган тартибда ахборотни сўраш ва олиш;
одам савдосининг кўлами, ҳолати ва тенденциялари таҳлили натижаларидан келиб чиқиб, одам савдосидан жабрланганларга ёрдам кўрсатиш ва уларни ҳимоя қилиш ишларини яхшилаш, шунингдек одам савдосига қарши курашиш соҳасидаги қонун ҳужжатларини такомиллаштириш юзасидан таклифлар киритиш;
одам савдосига қарши курашишни амалга оширувчи давлат органлари раҳбарларининг ҳисоботларини эшитиш;
Комиссия фаолиятининг муҳим масалаларини ўрганиш ва таклифлар тайёрлаш бўйича ишчи комиссиялар ва (ёки) эксперт гуруҳларини тузиш, шунингдек ушбу комиссия ва гуруҳлар ишига мутахассисларни жалб қилиш;
одам савдосига қарши курашиш масалаларида қонун ҳужжатлари ва Комиссия қарорлари бажарилмаганлиги учун тегишли давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, бошқа ташкилотларга уларнинг мансабдор шахсларини жавобгарликка тортиш ҳақида таклифлар киритиш;
Комиссия аъзоси ҳисобланмайдиган давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, жамоат бирлашмалари ва бошқа ташкилотларнинг мансабдор шахсларини Комиссиянинг мувофиқлаштирувчи йиғилишларига таклиф этиш;
одам савдосига қарши курашишда фаол иштирок этаётган шахсларни рағбатлантириш ташаббуси билан чиқиш.
7. Комиссия қуйидагиларга мажбур:
Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Ҳукуматининг одам савдосига қарши курашиш ишлари самарадорлигини оширишга қаратилган тадбирларни ташкил этиш бўйича қарорларини ижро этиш;
8. Комиссиянинг шахсий таркиби Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан тасдиқланади.
9. Ҳудудий комиссиялар раис (ички ишлар органи раҳбари), раис ўринбосари ва аъзолардан иборат таркибда тузилади. Ҳудудий комиссиялар таркибига, қоида тариқасида, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, шунингдек меҳнат, таълимни давлат томонидан бошқариш, давлат соғлиқни сақлаш тизимини бошқариш, бошқа давлат бошқаруви органлари раҳбарлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари киритилади.
10. Комиссия ўз фаолиятини доимий асосда амалга оширади ва мажлисларини заруратга қараб, аммо чоракда камида бир марта ўтказади.
11. Комиссия раис томонидан бошқарилиб, у:
Комиссия фаолиятига раҳбарлик қилади;
Комиссия йиғилишларини чақиради ва уларга раислик қилади;
Комиссия йиғилишлари кун тартибини тасдиқлайди;
Комиссия иш режаларини тасдиқлайди.
12. Комиссия ишчи органи функциясини Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги (кейинги ўринларда — ишчи орган) бажаради.
Комиссия иш режаларини ишлаб чиқади, уларнинг ижроси устидан назоратни амалга оширади, шунингдек тасдиқланган режага мувофиқ Комиссиянинг жорий фаолиятини ташкил этади;
Комиссия йиғилишлари кун тартибига киритиладиган масалалар бўйича материалларнинг тайёрланишини ташкил қилади;
Комиссия ваколат доирасига кирувчи масалалар юзасидан қарорлар ва бошқа ҳужжатлар лойиҳаларини тайёрлайди;
Комиссия қарорларининг ижроси устидан назорат ва мониторингни ташкил қилади;
келиб тушаётган хат ва ҳужжатларнинг кўриб чиқилишини ташкил қилади, ёзишмаларни ва Комиссия ваколатига кирадиган масалалар бўйича қарорлар тайёрлашни амалга оширади;
оммавий ахборот воситалари билан ўзаро ҳамкорлик қилади;
Комиссия фаолиятини ташкилий-техник таъминлашни амалга оширади.
Ишчи орган қонун ҳужжатларига мувофиқ бошқа функцияларни ҳам амалга ошириши мумкин.
14. Одам савдосига қарши курашишни амалга оширувчи давлат органлари ўз ваколатлари доирасида Комиссияга ҳар чоракда:
одам савдосига қарши курашиш ҳолати
тўғрисидаги ҳисоботларни;
одам савдоси билан боғлиқ бўлган жиноятларни содир этилиш сабаблари ва шарт-шароитларини бартараф этиш бўйича таклифларни тақдим этади.
15. Комиссия қарорлари Комиссия аъзоларининг оддий кўпчилик овози билан қабул қилинади. Овозлар тенг бўлган тақдирда Комиссия раисининг овози ҳал қилувчи ҳисобланади.
Комиссия қарорлари йиғилишда иштирок этган Комиссия аъзолари томонидан имзоланадиган ва Комиссия раиси томонидан тасдиқланадиган баённома билан расмийлаштирилади. Баённомани имзолашда Комиссия аъзолари ўзларининг алоҳида фикрларини ёзма равишда билдириш ҳуқуқига эгадир.
16. Комиссия қарорлари одам савдосига қарши курашишни амалга оширувчи давлат органлари ҳамда манфаатдор давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, бошқа ташкилотларга юборилади. Уларнинг раҳбарлари Комиссия қарорларининг ўз вақтида ва тўлиқ ижро этилиши учун жавобгардир.
Комиссия қарорларини сифатли бажариш мақсадида одам савдосига қарши курашишни амалга оширувчи давлат органлари раҳбарлари томонидан уларнинг ижро этилиши юзасидан мониторинг ва назорат ташкил этилади.
17. Комиссия иш режалари унинг аъзоларидан келиб тушган таклифлар асосида ҳар ярим йилга тузилади, Комиссия йиғилишида кўриб чиқилади ва Комиссия раиси томонидан тасдиқланади.
6-ИЛОВА
| 1. |
Назармухамедов Д.А. |
— |
Ўзбекистон Республикаси ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари, Комиссия раиси |
| 2. |
Азимов М.Б. |
Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори ўринбосари, Комиссия раиси ўринбосари |
| 3. |
Жўраев Н.С. |
Ўзбекистон Республикаси адлия вазирининг ўринбосари |
| 4. |
Бекенов Х.С. |
Ўзбекистон Республикаси иқтисодиёт вазирининг биринчи ўринбосари |
| 5. |
Хаджибаев А.М. |
Ўзбекистон Республикаси соғлиқни сақлаш вазирининг биринчи ўринбосари |
| 6. |
Низомов Б.М. |
Ўзбекистон Республикаси бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирининг ўринбосари |
| 7. |
Вахабов Ж.А. |
Ўзбекистон Республикаси ташқи ишлар вазирининг биринчи ўринбосари |
| 8. |
Мирзаев Р.Э. |
Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлиги хизматининг чегара қўшинлари қўмондони |
| 9. |
Раимов Б.Я. |
Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси раисининг биринчи ўринбосари |
| 10. |
Турсунов Ё.Э. |
Ўзбекистон Республикаси молия вазирининг ўринбосари |
| 11. |
Маруфова Г.М. |
Ўзбекистон хотин-қизлар қўмитаси раисининг ўринбосари |
| 12. |
Саидов А.Х. |
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси миллий маркази директори |
| 13. |
Мирзаджанова Д.М. |
«Маҳалла» фонди раисининг ўринбосари |
| 14. |
Куранбаев К.К. |
Ўзбекистон ёшлар иттифоқи Марказий Кенгаши раиси |
| 15. |
Мухаммадиев У.Н. |
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) |
| 16. |
Убайдуллаева Р.А. |
«Ижтимоий фикр» жамоатчилик фикрини ўрганиш маркази директори |
| 17. |
Нурмухаммедов Т.А. |
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги бошқарма бошлиғи, ишчи орган масъул тузилмасининг раҳбари. |
(6-илова Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2018 йил 5 июндаги ПФ-5456-сонли
Фармони таҳририда — Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базаси, 07.06.2018 й., 06/18/5456/1316-сон)

Постановление Президента Республики Узбекистан №911 Дата принятия 08.07.2008, дата вступления в силу 08.07.2008
Закон Республики Узбекистан №154 Дата принятия 17.04.2008, дата вступления в силу 18.04.2008
О ПРЕДУПРЕЖДЕНИИ И ПРЕСЕЧЕНИИ ТОРГОВЛИ ЛЮДЬМИ, ОСОБЕННО ЖЕНЩИНАМИ И ДЕТЬМИ, И НАКАЗАНИИ ЗА НЕЕ, ДОПОЛНЯЮЩИЙ КОНВЕНЦИЮ ОРГАНИЗАЦИИ ОБЪЕДИНЕННЫХ НАЦИЙ ПРОТИВ ТРАНСНАЦИОНАЛЬНОЙ ОРГАНИЗОВАННОЙ ПРЕСТУПНОСТИ
Протокол Дата принятия 15.11.2000, дата вступления в силу 11.09.2008
О ПРАВОВОЙ ПОМОЩИ И СОТРУДНИЧЕСТВЕ
Соглашение между Генеральной прокуратурой Республики Узбекистан и Генеральной прокуратурой Кыргызской Республики
Дата принятия 03.10.2006, дата вступления в силу 03.10.2006
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В УГОЛОВНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН В СВЯЗИ С ПРИНЯТИЕМ ЗАКОНА РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН «О ПРОТИВОДЕЙСТВИИ ТОРГОВЛЕ ЛЮДЬМИ»
Закон Республики Узбекистан №179 Дата принятия 16.09.2008, дата вступления в силу 17.09.2008
Постановление Пленума Верховного суда Республики Узбекистан №12 Дата принятия 24.11.2009, дата вступления в силу 24.11.2009
О СОТРУДНИЧЕСТВЕ ГОСУДАРСТВ — УЧАСТНИКОВ СОДРУЖЕСТВА НЕЗАВИСИМЫХ ГОСУДАРСТВ В БОРЬБЕ С ПРЕСТУПНОСТЬЮ
Соглашение Дата принятия 25.11.1998, дата вступления в силу 11.08.2010
ПРИЛОЖЕНИЕ № 5
о Республиканской межведомственной комиссии по противодействию торговле людьми
1. Республиканская межведомственная комиссия по противодействию торговле людьми (далее — Комиссия) является органом, координирующим деятельность государственных органов, осуществляющих противодействие торговле людьми.
2. Решения, принимаемые Комиссией, являются обязательными для исполнения всеми министерствами, ведомствами, общественными объединениями и другими негосударственными некоммерческими организациями.
3. Комиссия в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Узбекистан, постановлениями палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Узбекистан, настоящим Положением и другими актами законодательства.
4. Комиссия осуществляет свою деятельность во взаимодействии с государственными органами, иными организациями, а также создаваемыми территориальными комиссиями Республики Каракалпакстан, областей, г. Ташкента, районов (городов) по противодействию торговле людьми (далее — территориальные комиссии).
5. Основными задачами Комиссии являются:
организация разработки и реализации государственных и иных программ в области противодействия торговле людьми, а также контроля за их исполнением;
координация деятельности государственных органов, органов самоуправления граждан и негосударственных некоммерческих организаций в области противодействия торговле людьми в целях обеспечения эффективности их деятельности, тесного взаимодействия и слаженности работы;
оценка, мониторинг и повышение эффективности принимаемых мер по противодействию торговле людьми;
изучение практики выявления, расследования, предупреждения и пресечения преступлений, связанных с торговлей людьми;
разработка и реализация мер по улучшению взаимодействия государственных органов и организаций в противодействии торговле людьми;
сбор, хранение, обработка, анализ информации по противодействию торговли людьми, а также ее использование в целях повышения эффективности деятельности соответствующих государственных органов и организаций;
подготовка предложений по улучшению работы по оказанию помощи и защите жертв торговли людьми, совершенствованию законодательства о противодействии торговле людьми;
руководство и контроль деятельности специализированных учреждений по оказанию помощи и защите жертв торговли людьми;
6. Комиссия имеет право:
принимать решения, направленные на улучшение координации деятельности государственных органов, осуществляющих противодействие торговле людьми и территориальных комиссий по противодействию торговле людьми;
запрашивать и получать в установленном порядке от министерств, государственных комитетов и ведомств, органов государственной власти на местах, органов самоуправления граждан, общественных объединений и других негосударственных некоммерческих организаций информацию, относящуюся к компетенции Комиссии;
заслушивать отчеты руководителей государственных органов, осуществляющих противодействие торговле людьми;
создавать рабочие комиссии и (или) экспертные группы для изучения и подготовки предложений по важнейшим вопросам деятельности Комиссии, а также привлекать специалистов к работе в этих комиссиях и группах.
вносить предложения в соответствующие органы государственной власти и управления, другие организации о привлечении к ответственности их должностных лиц за неисполнение законодательства и решений Комиссии по вопросам противодействия торговле людьми;
приглашать на координационные совещания должностных лиц органов государственной власти и управления, общественных объединений и иных организаций, не являющихся членами Комиссии;
инициировать поощрение лиц, активно участвующих в противодействии торговле людьми.
7. Комиссия обязана:
исполнять решения Президента и Правительства Республики Узбекистан по организации мероприятий, направленных на повышение эффективности работы по противодействию торговле людьми;
8. Персональный состав Комиссии утверждается Президентом Республики Узбекистан.
9. Территориальные комиссии образуются в составе председателя (руководитель органа внутренних дел), заместителя председателя и членов. В состав территориальных комиссий включаются, как правило, руководители правоохранительных органов, а также органов по труду, государственного управления образованием, управления государственной системой здравоохранения, иных органов государственного управления и представители негосударственных некоммерческих организаций.
10. Комиссия осуществляет свою деятельность на постоянной основе и проводит свои заседания по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
11. Комиссия возглавляется председателем, который:
12. Функции рабочего органа Комиссии выполняет Министерство внутренних дел Республики Узбекистан (далее — рабочий орган).
13. Рабочий орган:
14. Государственные органы, осуществляющие противодействие торговле людьми, в пределах своей компетенции, ежеквартально представляют в Комиссию:
отчеты о состоянии противодействия торговле людьми;
предложения по устранению причин и условий совершения преступлений, связанных с торговлей людьми.
15. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов членов Комиссии. При равенстве голосов голос председателя Комиссии является решающим.
16. Решения Комиссии направляются государственным органам, осуществляющим противодействие торговле людьми, а также заинтересованным органам государственной власти и управления, иным организациям, руководители которых несут ответственность за своевременное и полное их исполнение.
В целях качественного исполнения решений Комиссии руководителями государственных органов, осуществляющих противодействие торговле людьми, организуются мониторинг и контроль за ходом их исполнения.
17. Планы работы Комиссии составляются на каждое полугодие на основании предложений, поступивших от членов Комиссии, рассматриваются на заседании Комиссии и утверждаются ее председателем.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 6
СОСТАВ
Республиканской межведомственной комиссии по противодействию торговле людьми
1. Назармухамедов Д.А. первый заместитель министра внутренних дел Республики Узбекистан, председатель Комиссии
2. Азимов М.Б. заместитель Генерального прокурора Республики Узбекистан, заместитель председателя Комиссии
3. Жураев Н.С. заместитель министра юстиции Республики Узбекистан
4. Бекенов Х.С. первый заместитель министра экономики Республики Узбекистан
5. Хаджибаев А.М. первый заместитель министра здравоохранения Республики Узбекистан
6. Низомов Б.М. заместитель министра занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан
7. Вахабов Ж.А. первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан
8. Мирзаев Р.Э. командующий пограничными войсками Службы государственной безопасности Республики Узбекистан
9. Раимов Б.Я. первый заместитель председателя Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан
10. Турсунов Ё.Э. заместитель министра финансов Республики Узбекистан
11. Маруфова Г.М. заместитель председателя Комитета женщин Узбекистана
12. Саидов А.Х. директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека
13. Мирзаджанова Д.М. заместитель председателя Фонда «Махалла»
14. Куранбаев К.К. председатель Центрального Совета Союза молодежи Узбекистана
15. Мухаммадиев У.Н. Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсман)
16. Убайдуллаева Р.А. директор Центра изучения общественного мнения «Ижтимоий фикр»
17. Нурмухаммедов Т.А. начальник управления Министерства внутренних дел Республики Узбекистан, руководитель ответственного подразделения рабочего органа.
(приложение № 6 в редакции Указа Президента Республики Узбекистан от 5 июня 2018 года № УП-5456 — Национальная база данных законодательства, 07.06.2018 г., № 06/18/5456/1316)