Ўзбекистон ва Туркия Ички ишлар вазирликлари ўртасидаги Мувофиқлаштирувчи ишчи гуруҳининг биринчи йиғилиши
Ўзбекистон ва Туркия Ички ишлар вазирликлари ўртасидаги Мувофиқлаштирувчи ишчи гуруҳининг биринчи йиғилишини ўтказиш учун жорий йилнинг 25 сентябрида Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги делегацияси турк ҳамкорларнинг таклифига биноан Анқара шаҳрига (Туркия) ташриф буюрди.
Ишчи гуруҳининг биринчи йиғилиши 26 сентябрь куни Анқара шаҳрида бўлиб ўтди.
Ўзбекистон делегациясига Ички ишлар вазирининг биринчи ўринбосари Д.Назармухамедов, туркияликлар делегациясига Туркия Ички ишлар вазирининг ўринбосари Мухтерема Инжу раҳбарлик қилдилар.
Тадбир доирасида иккала давлат Ички ишлар вазирлиги вакиллари томонидан терроризм, ноқонуний миграция ва одам савдоси, уюшган жиноятчилик ва наркотик моддаларнинг ноқонуний айланишига қарши курашиш юзасидан икки томонлама ҳамкорликдаги ишларнинг бугунги ҳолати ва келажак истиқболлари муҳокама қилинди.
Мазкур йиғилиш якуни бўйича 2018-2019 йилларда Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ва Туркия Республикаси Ички ишлар вазирлиги ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик Баёноти имзоланди. Унда терроризм ва экстремизм, ноқонуний миграция, қурол ва наркотик моддалар айланмаси, уюшган жиноятчилик, иқтисодий жиноятлар, шунингдек, қидирув ишларини амалга оширишда ҳамкорликни кучайтириш ва тажриба алмашиш назарда тутилган.
Шу билан бирга, ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бўйича Туркия тажрибасини ўрганиш мақсадида, Ўзбекистон делегацияси Анқара ва Истанбул шаҳарлари полиция департаментининг иш фаолияти билан ҳам танишдилар.

Первое заседание Координационной рабочей группы между министерствами внутренних дел Узбекистана и Турции
25 сентября т.г. по приглашению турецких партнеров делегация МВД Республики Узбекистан прибыла в г.Анкара (Турция) для проведения первого заседания Координационной рабочей группы между министерствами внутренних дел Узбекистана и Турции.
26 сентября с.г. г.Анкара состоялось первое заседание названной рабочей группы.
Узбекская делегация была представлена на уровне первого заместителя министра внутренних дел Д. Назармухамедова, турецкая сторона – на уровне заместителя министра внутренних дел Турции Мухтерема Инжу.
В рамках мероприятия представители министерств внутренних дел двух государств обсудили нынешнее состояние и дальнейшие перспективы деятельности сторон о сотрудничестве в борьбе с терроризмом, незаконной миграции и торговлей людьми, организованной преступностью и незаконным оборотом наркотиков.
По итогам указанного заседания подписан Протокол о взаимодействии между Министерством внутренних дел Республики Узбекистан и Министерством внутренних дел Турецкой Республики на 2018-2019 годы, который предусматривает совершенствование сотрудничества, обмен опытом работы и решение вопросов практического взаимодействия в сфере противодействия терроризму и экстремизму, незаконной миграции и обороту оружия, наркотических средств, организованной преступности, экономическим преступлениям, а также осуществления розыскной работы.
Вместе с тем, в целях изучения турецкого опыта по профилактике преступлений узбекская делегация также ознакомилась с деятельностью департаментов полиции г.Анкары и г.Стамбула.