Тошкент шаҳрининг Чилонзор туманида жорий йилнинг 30 октябрь куни ИИБга тушган ҳужжатларга кўра, шу йил 27 октябрь соат 16:00 ларда 28 ёшли Ж.У. исмли аёл Наманган вилояти Учқўрғон туманида яшовчилар 32 ёшли Н.О., 28 ёшли О.Н. ва Самарқанд вилояти Нарпай туманида яшовчи 26 ёшли М.Р. исмли аёлларни Ўзбекистон Республикасидан ташқарида яхши даромадли иш топиб беришни ваъда қилиб, уларни Тошкент вилояти Қибрай тумани “Зафаробод” МФЙ ҳудудида жойлашган “Майский” чегара пости орқали Қозоғистон Республикаси ҳудудига олиб ўтиб кетаётган вақтида ички ишлар ходимлари томонидан қўлга олинган.
Одам савдоси билан боғлиқ жиноят аломатлари бўлгани учун ҳолат юзасидан Ж.У.га нисбатан Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодекснинг тегишли моддаларига мувофиқ жиноят иши қўзғатилди. Тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Задержали женщин, которых увозили обманным путем
27 октября 2018 года в 16:00 часов на пограничном посту «Майский» находящийся на территории МСГ «Зафаробод» Кибрайского района Ташкентской области была задержана женщина по имени Ж.Р. в возрасте 28 лет, которая пыталась увести в Республику Казахстан гражданку Н.О. в возрасте 32 года и гражданку О.Н в возрасте 28 лет проживающих в Учкурганском районе Наманганской области, а также гражданку М.Р. в возрасте 26 лет проживающей в Нарпайском районе Самаркандской области, обещая хорошую заработную плату.
По данному факту возбуждено уголовное дело по отношению гражданки Ж.У. по статьям касающихся торговлей людьми Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Ведется следствие.