Ўзбекистон делегацияси “Будапешт жараёни”нинг 6-чи вазирлар конференциясида иштирок этди
Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирининг ўринбосари Акромхон Бобохонов бошчилигидаги делегация шу йилнинг 19-21 февраль кунлари Туркия давлатининг Истанбул шаҳрида бўлиб ўтган “Будапешт жараёни”нинг 6-чи вазирлар конференциясида иштирок этди.
Конференцияда миграция соҳасида фаолият олиб бораётган халқаро ташкилотлар ҳамда Осиё, Европа ва Африка қитъаларидан 49 та давлатнинг тегишли вазирлик раҳбарлари ва вакиллари қатнашди.
Будапешт жараёни бу – миграцияни тартибга солувчи комплекс ва барқарор тизимларни ривожлантиришга қаратилган элликдан зиёд давлат ва ўндан ортиқ халқаро ташкилотлардан ташкил топган маслаҳат форумидир. Мазкур форум миграция, кочқинлар, визалар, одам савдоси ва қочоқларни қайтариш масалалари бўйича энг яхши ҳаракатлар ва кўникмаларни тарқатиш учун ташкил этилган.
Конференциянинг очилишида Туркия Президенти Ражаб Тойиб Эрдўғон нутқ сўзлаб, ҳозирда ноқонуний миграция ва халқаро терроризм ўзаро боғлиқлигини таъкидлаб, дунё миқёсида миграция жараёнларини тартибга солиш бўйича қатъий чоралар кўриш зарурлигига алоҳида тўхталди.
Конференцияда сўзга чиққан Ўзбекистон делегацияси раҳбари, Ички ишлар вазирининг ўринбосари А.Бобохонов, иштирокчиларни Ўзбекистонда миграция соҳасида амалга оширилаётган ишлар билан яқиндан таништирди.
Шунингдек, А.Бобохонов бугунги кунда мамлакатимизда миграция жараёнларини тартибга солиш ва қоидаларни соддалаштириш, хорижий фуқароларни қабул қилиш бўйича сезиларли саъй-ҳаракатлар амалга ошириб келинаётганлиги, Ўзбекистон Республикаси Президентининг миграция ва у билан боғлиқ бўлган соҳаларга тааллуқли 10 га яқин Фармон ва Қарорлар қабул қилинганлиги, Президент Шавкат Мирзиёевнинг Марказий Осиёда кўп йиллар давомида тўпланган, кўплаб ҳал этилмаган муаммоларни ечишга қаратилган фаол минтақавий сиёсати, шубҳасиз, Марказий Осиёда минтақавий барқарорлик ва хавфсизликни мустаҳкамлашга ёрдам беришини алоҳида таъкидлаб ўтди.
Тадбир якунида иштирокчилар, конференция томонларнинг манфаатли музокаралари муҳитида ўтказилганлигини ва улар келгусида самарали ҳамкорликка пухта замин яратишини таъкидладилар.

Делегация Узбекистана приняла участие в 6-й министерской конференции Будапештского процесса
Делегация Узбекистана во главе с заместителем министра внутренних дел Акромхоном Бобохоновым, 19-21 февраля 2019 года приняла участие в 6-й министерской конференции Будапештского процесса, прошедшая в г.Стамбул (Турция).
На конференции участвовали главы и представители министерств 49 стран Азии, Европы и Африки, а также международных организаций, осуществляющих свою деятельность в сфере миграции.
Будапештский процесс – это консультационный форум, состоящий из более, чем пятидесяти правительственных и десяти международных организаций, нацеленный на развитие комплексных и устойчивых систем для упорядоченной миграции. Он был создан для распространения в качестве примеров лучших действий и знаний в вопросах миграции, беженцев, виз, торговли людьми, миграционной контрабанде и обратном приеме беженцев.
На открытии конференции с приветственной речью выступил Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который отметил, что между нелегальной миграцией и международным терроризмом имеются тесные связи, а также подчеркнул о необходимости принятия решительных мер по урегулированию миграционных процессов по всему миру.
Выступая на конференции, глава делегации Узбекистана – заместитель министра внутренних дел А.А.Бобохонов, ознакомил участников о проводимой в Узбекистане работе в сфере миграции, в частности он отметил, что на сегодняшний день, Узбекистан прилагает значительные усилия по упорядочению миграционных процессов и упрощению правил пребывания и въезда иностранных граждан, о принятых около 10 Постановлений и Указов Президента Республики Узбекистан, касающихся туристической отрасли, упрощения выдачи виз для иностранных граждан, выезда граждан Узбекистана за границу и др., о проводимой Президентом Шавкатом Мирзиёевым активной региональной политики, направленной на решение многих проблем Центральной Азии, накопившихся в регионе в течении многих лет, что несомненно способствует укреплению региональной стабильности и безопасности в Центральной Азии.
По итогам мероприятия, участники отметили, что конференция прошла в атмосфере заинтересованного диалога партнеров, открытых к дальнейшему плодотворному сотрудничеству.