Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссияси ўзининг устуворликларини белгилаб олди
2019 йил 3 август куни Олий Мажлис Сенатида Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссиясининг ташкилий йиғилиши бўлиб ўтди. Уни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси, Миллий комиссия раиси Танзила Нарбаева олиб борди.
Йиғилишда Миллий комиссия аъзолари, вазирлик ва идоралар, нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари, шунингдек оммавий ахборот воситалари ходимлари иштирок этди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 30 июлдаги “Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони билан тузилган Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссияси зиммасига юклатилган вазифаларнинг самарали ижро этилишини таъминлаш ҳамда Миллий комиссия фаолиятига оид айрим ташкилий масалалар муҳокама қилинди.
Йиғилишда Миллий комиссия таркибидаги Одам савдосига қарши курашиш ҳамда мажбурий меҳнатга қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссиялар таркиби ҳам кўриб чиқилди. Кичик комиссиялар фаолиятини тартибга солувчи тегишли низом лойиҳалари, иш режалари ҳамда 2019 – 2020 йилларда одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш соҳасида давлат органлари фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича “Йўл харитаси” лойиҳасини ишлаб чиқиш ва Миллий комиссияга киритишга доир масалаларга эътибор қаратилди.
Таъкидланганидек, мажбурий меҳнатга қарши курашиш ҳамда одам савдосининг олдини олиш, бу каби салбий ҳолатларнинг рўй бермаслигига қаратилган тарғибот-ташвиқот ишларини олиб бориш, бунда мавзуга доир видеоролик, шарҳ, рисола, плакат, буклет, флаер ва бошқа материаллар тайёрлаш, шунингдек Интернет жаҳон ахборот тармоғида зарур маълумотлар тарқатиш мақсадга мувофиқдир. Бундан ташқари, фуқароларнинг одам савдосида қўлланиладиган восита ва услублардан хабардорлик даражасини оширишда оммавий ахборот воситалари, ижтимоий тармоқлардан кенг фойдаланиш зарур.
Шунингдек, одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш борасида ривожланган хорижий мамлакатларнинг илғор тажрибаси ўрганилиб, миллий амалиётга татбиқ қилиниши лозимлиги қайд этилди.
Сўзга чиққанлар одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш масалаларида амалдаги қонунчиликни янада такомиллаштириш, шунингдек Халқаро меҳнат ташкилотининг қатор конвенцияларини миллий қонунчилигимизга имплементация қилиш, меҳнат соҳасидаги асос солувчи тамойиллар ва ҳуқуқларга риоя этилиши бўйича халқаро методологиялар ва воситалардан фойдаланган ҳолда мажбурий меҳнатга қарши курашиш бўйича таъсирчан чоралар кўриш масалаларига ҳам урғу бердилар.
Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликларига Одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш бўйича ҳудудий комиссиялар ташкил этиш ва уларнинг таркибини тасдиқлаш, Одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш бўйича 2019–2020 йилларга мўлжалланган ҳудудий чора-тадбирлар режасини тасдиқлаш, шунингдек ҳудудий комиссиялар томонидан амалга оширилган ишлар тўғрисида ҳар чоракда Миллий комиссияга ахборот тақдим этиб бориш вазифалари юклатилди.
Йиғилишда Миллий комиссиянинг фаолиятида очиқлик ва ошкоралик тамойилларига риоя қилиш, Миллий комиссиянинг расмий веб-сайти ишлаб чиқиш ва унинг фаолият юритилишини таъминлаш каби масалаларга алоҳида эътибор қаратилди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг чет элдаги ваколатхоналари мазкур йўналишда амалга оширилаётган ишлар ҳақида халқаро жамоатчиликни кенг хабардор қилиш зарурлиги ҳақида ҳам сўз юритилди.
Йиғилишда билдирилган фикр-мулоҳазалар ва таклифларни инобатга олган ҳолда Миллий комиссиянинг тегишли қарори қабул қилинди.

Национальная комиссия по противодействию торговле людьми и принудительному труду определила свои приоритеты
3 августа 2019 года в Сенате Олий Мажлиса состоялось организационное заседание Национальной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду. Заседание вела Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, председатель Национальной комиссии Танзила Нарбаева.
В ходе заседания обсуждались вопросы эффективного исполнения задач по противодействию торговле людьми и принудительному труду в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия торговле людьми и принудительному труду» от 30 июля 2019 года, а также некоторые организационные вопросы, связанные с деятельностью Национальной комиссии.
Также рассмотрен состав подкомиссий Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и принудительному труду. Акцентировано внимание на вопросах, связанных с разработкой и внесения в Национальную комиссию проектов соответствующего положения, регулирующего деятельность подкомиссий, рабочих планов и «Дорожных карт» по повышению эффективности деятельности государственных органов в сфере противодействия торговле людьми и принудительному труду в 2019-2020 годах.
Отмечалось, что целесообразно проведение агитационно-пропагандистской работы, направленной на противодействие торговле людьми и принудительному труду, недопущение таких отрицательных явлений, подготовку тематических видеороликов, обзоров, брошюр, плакатов, буклетов, флаеров и других материалов, а также распространение необходимой информации во Всемирной информационной сети Интернет. Кроме того, необходимо шире использовать возможности средств массовой информации, социальных сетей в повышении уровня осведомленности граждан об используемых в торговле людьми средствах и методах.
Также отмечалась необходимость изучения и внедрения в практику передового опыта развитых зарубежных стран в сфере противодействия торговле людьми и принудительному труду.
Выступившие сделали акцент на дальнейшее совершенствование действующего законодательства в сфере противодействия торговле людьми и принудительному труду, имплементации в национальное законодательство ряда конвенций Международной организации труда в сфере противодействия принудительному труду, принятие действенных мер, нацеленных на борьбу с насильственным трудом с использованием международных методологий и средств по соблюдению основополагающих принципов и прав в сфере труда.
Жокаргы Кенесу Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента поручено создать и утвердить состав территориальных комиссий по противодействию торговле людьми и принудительному труду, утвердить план территориальных мероприятий на 2019-2020 годы, а также ежеквартально представлять в Национальную комиссию информацию о работе, проводимой территориальными комиссиями.
На заседании особое внимание уделено вопросам соблюдения в деятельности Национальной комиссии принципов открытости и гласности, обеспечения разработки и функционирования официального веб-сайта Национальной комиссии.
Также говорилось и о необходимости информирования представительствами Республики Узбекистан за рубежом международного сообщества об осуществляемой работе в данном направлении.
С учетом высказанных в ходе заседания мнений и предложений принято соответствующее решение Национальной комиссии.