Мамлакатимизда бугунги глобаллашув даврининг энг долзарб муаммоларидан бири – одам савдосига қарши курашиш, унинг олдини олиш масаласига устувор вазифа сифатида қаралмоқда. Жойларда фаолият юритаётган одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича ҳудудий кичик комиссиялар томонидан олиб борилаётган ишлар бунинг тасдиғидир.
Хоразм вилоятида фаолият юритаётган одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича ҳудудий кичик комиссия томонидан ўтган – 2019 йил давомида белгиланган режа асосида кўплаб ишлар амалга оширилди. Хусусан, одам савдоси жиноятидан жабрланган фуқаролар Тошкент шаҳрида жойлашган Одам савдоси жабрдийдаларига ёрдам бериш республика реабилитация марказига юборилиб, уларга саломатлигини тиклаш учун малакали тиббий ёрдам кўрсатилди. Шунингдек, комиссия томонидан ўз яшаш манзилларидан узоқ муддатга меҳнат мигранти сифатида кетиб, қайтолмай юрган 1 нафар фуқарога йўл чиптаси, 4 нафарига паспортлар олишда амалий кўмак берилди. Уларнинг бандлигини таъминлаш мақсадида тегишли идораларга тақдимномалар киритилди.
Маълумки, ҳар қандай жиноятнинг олдини олишда тарғибот-ташвиқот тадбирларининг олиб борилиши муҳим ўрин тутади. Шундан келиб чиққан ҳолда, вилоятда ўтган йил давомида «Одам савдоси – давр муаммоси», «Қулликка рози бўлманг!», «Огоҳлик – давр талаби» сингари мавзуларда 1500 дан ортиқ тарғибот-ташвиқот тадбирлари ўтказилди. Худди шунингдек, «Одам савдосидан огоҳ бўлинг!» мавзусини тарғиб этувчи 10 та баннер ўрнатилиб, турли буклет, плакат ва бошқа тарқатма материаллар тарқатилди.
Қорақалпоғистон Республикасида фаолият юритаётган одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича ҳудудий кичик комиссия томонидан 2019 йилда олиб борилган ишлар ҳам эътиборга моликдир.
Ўтган йили чет эллардан ўз яшаш манзилларига қайтиб келолмаётган меҳнат мигрантларидан 38 нафарига йўл чипталари, 12 нафарига паспортлар олишда амалий ёрдам кўрсатилган.
Ҳудудий кичик комиссия аъзолари иштирокида таълим муассасалари ҳамда маҳаллаларда «Одам савдоси – давр муаммоси», «Қулликка рози бўлманг!», «Огоҳлик – давр талаби» каби мавзуларда 2000дан ортиқ тарғибот тадбирлари ўтказилган. Бу жараёнда «Одам савдосидан огоҳ бўлинг!» мавзусини тарғиб этувчи ҳар хил буклет ва плакатлар аҳолига тарқатилган.
Яқинда Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссия томонидан Қорақалпоғистон Республикаси ҳамда Хоразм вилоятида фаолият юритаётган одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича ҳудудий кичик комиссияларнинг олиб бораётган ишлари ўрганилиб, зарурий ёрдам кўрсатилди.
Олиб борилган барча ишлар, шубҳасиз, республикамизда одам савдосига қарши курашиш самарадорлигини оширишга хизмат қилади.

Торговля людьми – актуальная проблема
Одной из волнующих проблем современности – противодействию торговле людьми на сегодня уделяется пристальное внимание в качестве первостепенных задач. В целях повышения эффективности осуществляемой в данной сфере работе функционируют территориальные комиссии по вопросам противодействия торговле людьми.
Проделана целенаправленная работа в течение 2019 года согласно определенному плану территориальной комиссией, действующей в Хорезмской области. В частности, пострадавшие от преступления, связанного с торговлей людьми, направляются в республиканский реабилитационный центр оказания помощи жертвам торговли людьми, расположенном в городе Ташкенте, где им предоставляется квалифицированная медицинская помощь для восстановления здоровья. Вместе с тем, комиссией оказана практическая помощь гражданину, уехавшему из места жительства на долгий срок в качестве трудового мигранта, чтобы возвратиться на родину, его обеспечили билетом, а еще четырем помогли в получении паспорта. Чтобы обеспечить их занятость, в соответствующие инстанции внесены предписания.
Как известно, в деле предупреждения любого вида преступления важную роль играет агитационно-пропагандистская работа. Исходя из этого, в области в течение прошедшего года проведено более 1500 такого рода мероприятий на темы: «Торговля людьми — актуальная проблема», «Не соглашайся на рабство!», «Бдительность – веление времени». Было установлено 10 баннеров на тему «Остерегайтесь торговли людьми!», розданы различного роды материалов, буклетов, плакатов.
Территориальной комиссией по вопросам противодействия торговле людьми, действующей в Республике Каракалпакстан, также выполнен широкий спектр задач по данному направлению.
В прошлом году 38 лицам, долгое время не имеющим возможности вернуться назад, оказана практическая помощь в покупке билетов, а 12 – получении паспортов.
При участии членов комиссии в образовательных учреждениях и махаллях проведено более 2000 мероприятий агитационного характера на темы: «Торговля людьми – актуальная проблема», «Не соглашайтесь на рабство!», «Бдительность – веление времени!». В ходе проведения мероприятий были розданы буклеты, плакаты, призывающие граждан быть бдительными и осторожными в этом вопросе.
На днях комиссией по вопросам противодействия торговле людьми была изучена деятельность аналогичных подразделений, действующих в Республике Каракалпакстан и Хорезмской области, даны необходимые рекомендации по улучшению работы.
Проделанная работа, безусловно, служит повышению эффективности противодействия торговле людьми в нашей стране.