Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Халқаро хотин-қизлар байрами муносабати билан озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаётган бир гуруҳ маҳкума аёлларни афв этиш тўғрисида”ги Фармонига шарҳ
Халқаро хотин-қизлар байрами муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан жазони ижро этиш муассасаларида жазо муддатини ўтаётган айрим маҳкума аёлларни афв этиш юзасидан билдирилган ташаббуси доирасида Президент ҳузуридаги Афв этиш масалалари бўйича комиссия, бошқа мутасадди идоралар вакилларидан иборат ишчи гуруҳ ташкил этилиб, бевосита жойларга чиққан ҳолда маҳкума аёлларнинг шахсини ўрганиш ва улар билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилиши таъминланди.
Ўтказилган тадбир якуни бўйича Комиссиянинг адашиб, билиб-билмай жиноят содир этган, ҳозирги вақтда қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ маҳкума аёлларни афв этиш ҳақидаги таклифи давлатимиз раҳбари томонидан маъқулланиб, “Халқаро хотин-қизлар байрами муносабати билан озодликдан маҳрум этиш жазосини ўтаётган бир гуруҳ маҳкума аёлларни афв этиш тўғрисида”ги Фармон имзоланди.
Фармонга мувофиқ жазо муддатини ўтаётган 83 нафар аёллар афв этилди.
Афв этилган аёлларнинг 12 нафари жазодан тўлиқ озод қилинади, 29 нафари жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинади, 17 нафарига тайинланган жазо енгилроқ жазо билан алмаштирилади, бир сўз билан айтганда, 58 нафар аёл жазони ижро этиш муассасаларидан озод қилинмоқда. Шунингдек, 25 нафар маҳкума аёлга тайинланган озодликдан маҳрум этиш жазосининг муддатлари қисқартирилади.
Афв этилганларнинг 7 нафарини чет эл фуқаролари ташкил этади.
Бу воқеа юртимизда халқимизга хос аёлни эъзозлаш, аёлга эҳтиром кўрсатиш, бағрикенглик, меҳр-шафқат, инсонпарварлик ва кечиримли бўлиш каби эзгу фазилатларнинг намоён бўлганлигининг амалий ифодасидир.
Фармон ижроси юзасидан афв этилган аёлларни оиласи ва яқинлари бағрига қайтариш, ижтимоий ҳаётга мослашиб, фойдали меҳнат билан шуғулланишлари, соғлом турмуш тарзини йўлга қўйиб, жамиятда муносиб ўрин топишлари учун уларга кўмак бериш юзасидан масъул вазирлик ва идораларга тегишли топшириқлар берилди.

Комментарий к Указу Президента Республики Узбекистан «О помиловании группы осужденных женщин, отбывающих наказание в виде лишения свободы, в связи с Международным женским днем»
В связи с Международным женским днем, в рамках выраженной Президентом Республики Узбекистан инициативы о помиловании группы осужденных женщин, отбывающих наказание в виде лишения свободы, были созданы рабочие группы из числа членов Комиссии по вопросам помилования при Президенте и представителей других ответственных ведомств, которые обеспечили изучение личных дел осужденных и проведение с ними индивидуальных бесед с непосредственным выездом на места.
По итогам осуществленной работы глава государства, одобрив предложение комиссии о помиловании группы осужденных женщин, преступивших закон, но осознавших противоправность своих деяний, искренне раскаявшихся в содеянном и твердо вставших на путь исправления, подписал Указ «О помиловании группы осужденных женщин, отбывающих наказание в виде лишения свободы, в связи с Международным женским днем».
Указом помилованы 83 женщины, отбывающие сроки наказания.
Из числа помилованных 12 лиц освобождаются от отбывания наказания полностью, 29 лиц – условно-досрочно, назначенное в отношении 17 лиц наказание заменяется более мягким, одним словом, освобождаются из учреждений по исполнению наказания 58 женщин. Кроме того, в отношении 25 осужденных женщин сокращаются сроки назначенного наказания.
Из помилованных 7 являются гражданами иностранных государств.
Данное событие является практическим проявлением присущих нашему народу таких благородных качеств, как уважение к женщинам, почтительное к ним отношение, великодушие, милосердие, гуманизм и умение прощать.
В рамках реализации указа ответственным министерствам и ведомствам поручено оказать содействие помилованным женщинам в возвращении к семьям и близким, социальной адаптации, привлечении к полезному труду, поддержании здорового образа жизни и занятии достойного места в обществе.