Сенат томонидан 2019 йил 11 октябрда маъқулланган
4-модда. Ўзбекистон Республикасининг 1995 йил 22 декабрда қабул қилинган «Давлат мукофотлари тўғрисида»ги 176–I-сонли Қонунига (Ўзбекистон Республикасининг 2018 йил 11 апрелда қабул қилинган ЎРҚ–473-сонли Қонуни таҳририда) (Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталарининг Ахборотномаси, 2018 йил, № 4, 221-модда;
2019 йил, № 9, 589-модда) қуйидаги қўшимча ва ўзгартишлар киритилсин:
1) 8-модда қуйидаги мазмундаги иккинчи қисм билан тўлдирилсин:
«Ўзбекистон Республикасининг орденлари таркибига «Олий Даражали Дўстлик» ордени ҳам киради»;
2) 15-модда қуйидаги мазмундаги саккизинчи қисм билан тўлдирилсин:
«Олий Даражали Дўстлик» ордени кўкракнинг ўнг томонига ёки орден занжирида тақилади»;
саккизинчи – ўн тўртинчи қисмлари тегишинча тўққизинчи – ўн бешинчи қисмлар деб ҳисоблансин;
ўн иккинчи қисми қуйидаги таҳрирда баён этилсин:
«Планкалардаги ленталарни тақиб юриш қоидалари олий мукофот белгиси – «Олтин Юлдуз» медалига, «Мустақиллик», «Амир Темур», «Жалолиддин Мангуберди», «Олий Даражали Дўстлик» орденларига, шунингдек Ўзбекистон Республикасининг фахрий унвонларига доир кўкрак нишонларига нисбатан қўлланилмайди».
5-модда. Ушбу Қонун расмий эълон қилинган кундан эътиборан кучга киради.
Ўзбекистон Республикасининг Президенти Ш. Мирзиёев
«Олий Даражали Дўстлик» ордени тўғрисида
1. «Олий Даражали Дўстлик» ордени билан Ўзбекистон Республикаси халқининг чексиз ҳурмат ва эҳтиром рамзи сифатида Ўзбекистон Республикаси билан ўзаро дўстлик, ҳар томонлама стратегик шериклик муносабатларини барқарор ривожлантиришда, минтақавий ва халқаро аҳамиятга молик долзарб масалаларни ҳал этишда юксак сиёсий ирода намоён этган, фаол ташаббусларни илгари сурган ва кўп қиррали ҳамкорлик алоқаларини янада ривожлантиришга янгича руҳ, чуқур ва амалий мазмун бағишлаган ҳамда Ўзбекистон Республикаси олдидаги алоҳида эътироф этилган юксак хизматлари учун:
хорижий давлатлар ва ҳукуматлар раҳбарлари;
хорижий мамлакатлар парламентлари вакиллари;
халқаро ташкилотлар, дипломатик ваколатхоналар, консуллик муассасалари ҳамда уларга тенглаштирилган бошқа ташкилотларнинг раҳбарлари ва вакиллари;
атоқли давлат ва жамоат арбоблари, илм-фан, таълим ва тарбия, соғлиқни сақлаш, маънавият, маданият ва спорт соҳаларининг кўзга кўринган улкан намояндалари, инсонпарварлик руҳидаги эзгу ишлари билан ном қозонган меценатлар, бизнес ҳамжамиятининг таниқли вакиллари мукофотланади.
2. «Олий Даражали Дўстлик» ордени билан:
Ўзбекистон Республикаси билан чет давлатлари ўртасида ҳар томонлама манфаатли шериклик муносабатларини ривожлантириш, ўзаро ҳурмат ва ишончни кучайтиришдаги шахсий ҳиссаси;
хорижий мамлакатларнинг халқлари билан дўстлик, ҳамжиҳатлик ва ҳамкорлик муносабатларини мустаҳкамлаш борасида кўрсатган алоҳида хизматлари;
умуминсоний ва миллий маънавий қадриятларни, тарихий меросимизни асраб-авайлаш, ўрганиш ва кенг тарғиб этиш, турли халқлар маданияти ва санъатини янада бойитишдаги фаол иштироки;
ташқи иқтисодий фаолиятни кенгайтириш, йирик ижтимоий-иқтисодий ва инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш, шунингдек, инновацион ғоя ва технологияларни яратиш ҳамда турли соҳаларга татбиқ этишда эришган салмоқли натижалари;
илм-фан ва маърифат, маданият, санъат ва адабиёт, таълим, соғлиқни сақлаш ва спорт соҳаларини, шунингдек, инсон капиталини ривожлантириш борасидаги катта ютуқлари;
инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш, хотин-қизлар ва болаларни қўллаб-қувватлаш, оила институтини мустаҳкамлашдаги кўп йиллик ва фидокорона меҳнати;
кучли ва адолатли фуқаролик жамиятини барпо этиш, фуқаролик жамияти институтларининг мамлакатимизни демократик янгилашдаги роли ва аҳамиятини ошириш, жамият ва давлат ўртасидаги тизимли ва самарали мулоқотни йўлга қўйиш ва мустаҳкамлашдаги улкан хизматлари;
экологик муаммоларни ҳал этиш, сайёрамиз ва мамлакатимизда қулай атроф-муҳитни таъминлаш, инсон генофондини сақлаш, биохилма-хиллик ва табиий бойликларни асраб-авайлаш, ҳозирги ва келгуси авлоднинг экологик хавфсизлиги ҳақида ғамхўрлик қилишга қаратилган кўп йиллик самарали фаолияти;
халқаро миқёсдаги улкан жамоатчилик, гуманитар ва хайрия фаолияти учун мукофотланади.
3. «Олий Даражали Дўстлик» ордени билан Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар тақдирланиши мумкин. Бунда «Олий Даражали Дўстлик» ордени чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар учун Ўзбекистон Республикасининг олий давлат мукофоти ҳисобланади.
4. «Олий Даражали Дўстлик» ордени билан мукофотлаш Ўзбекистон Республикаси Президенти ташаббуси билан амалга оширилади. Орден билан мукофотлаш тўғрисидаги Ўзбекистон Республикаси Президенти Фармони оммавий ахборот воситаларида эълон қилинади.
5. «Олий Даражали Дўстлик» орденини ва мукофотлаш тўғрисидаги тегишли ҳужжатни топшириш Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан ёки унинг топшириғига биноан бошқа мутасадди раҳбарлар томонидан тантанали вазиятда амалга оширилади.
6. Ўзбекистон Республикаси Президентини «Олий Даражали Дўстлик» ордени билан мукофотлаш Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси палаталари ташаббуси билан амалга оширилади.
7. «Олий Даражали Дўстлик» ордени билан мукофотланган шахслар базавий ҳисоблаш миқдорининг икки юз баравари миқдоридаги бир марталик пул мукофоти ёки эсдалик совғаларини оладилар, шунингдек, қонун ҳужжатларида белгиланган имтиёзлардан фойдаланадилар.
8. «Олий Даражали Дўстлик» ордени тегишли кетма-кетликка риоя этган ҳолда кўкракнинг ўнг томонига ёки орден занжирида тақиб юрилади.

Одобрен Сенатом 11 октября 2019 года
Статья 4. Внести в Закон Республики Узбекистан от 22 декабря 1995 года № 176–I «О государственных наградах» (в редакции Закона Республики Узбекистан от 11 апреля 2018 года № ЗРУ–473) (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2018 г., № 4, ст. 221; 2019 г., № 9, ст. 589) следующие дополнения и изменения:
1) статью 8 дополнить частью второй следующего содержания:
«К числу орденов Республики Узбекистан относится также орден «Олий Даражали Дўстлик»;
2) статью 15 дополнить частью восьмой следующего содержания:
Орден «Олий Даражали Дўстлик» носится на правой стороне груди или на орденской цепи»;
части восьмую – четырнадцатую считать соответственно частями девятой – пятнадцатой;
часть двенадцатую изложить в следующей редакции:
«Правила ношения лент на планках не применяются к высшему знаку отличия – медали «Олтин Юлдуз», орденам «Мустақиллик», «Амир Темур», «Жалолиддин Мангуберди», «Олий Даражали Дўстлик», а также к нагрудным знакам почетных званий Республики Узбекистан».
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу со дня его официального опубликования.
Президент Республики Узбекистан                                      Ш. Мирзиёев
об ордене «Олий Даражали Дўстлик»
1. Орденом «Олий Даражали Дўстлик» в качестве символа безграничного уважения и почтения народа Республики Узбекистан награждаются проявившие высокую политическую волю в устойчивом развитии отношений дружбы и всестороннего стратегического партнерства с Республикой Узбекистан, решении актуальных вопросов регионального и международного значения, активно выдвигавшие инициативы и придавшие новый дух, глубокий и практический смысл дальнейшему развитию многогранных партнерских связей, а также за особые высокие заслуги перед Республикой Узбекистан:
главы иностранных государств и правительств;
представители парламентов зарубежных стран;
руководители и представители международных организаций, дипломатических представительств, консульских учреждений и иных приравненных к ним организаций;
видные государственные и общественные деятели, проявившие себя выдающиеся деятели сферы науки, образования и воспитания, здравоохранения, духовности, культуры и спорта, а также меценаты, прославившиеся благородными делами в духе гуманизма, известные представители бизнес-сообщества.
2.  Орденом «Олий Даражали Дўстлик» награждаются за:
личный вклад в развитие всесторонних выгодных отношений партнерства, усиление взаимоуважения и доверия между Республикой Узбекистан и другими государствами;
особые заслуги в укреплении отношений дружбы, взаимопонимания и сотрудничества с народами зарубежных стран;
активное участие в работе по бережному сохранению, изучению и широкой пропаганде общечеловеческих и национальных духовных ценностей, исторического наследия, дальнейшему взаимообогащению культур и искусства разных народов;
значимые результаты в расширении внешнеэкономической деятельности, реализации крупных социально-экономических и инвестиционных проектов,
а также создании и внедрении в разные сферы инновационных идей и технологий;
большие достижения по обеспечению прогресса в сферах науки и просвещения, культуры, искусства и литературы, образования, здравоохранения и спорта, а также в области развития человеческого капитала;
самоотверженную и многолетнюю деятельность в сфере защиты прав, свобод и законных интересов человека, поддержки женщин и детей, укрепления института семьи;
выдающиеся заслуги в создании сильного и справедливого гражданского общества, повышении роли  и значения институтов гражданского общества в демократическом обновлении страны, налаживании и укреплении системного и эффективного диалога общества и государства;
многолетнюю плодотворную работу, направленную на практическое решение экологических проблем, обеспечение в мире и стране благоприятной окружающей среды, сохранение генофонда человека, биоразнообразия и природных богатств, заботу об экологической безопасности во имя нынешнего и будущих поколений;
выдающуюся международную общественную, гуманитарную и благотворительную деятельность.
3. Орденом «Олий Даражали Дўстлик» могут быть награждены граждане Республики Узбекистан, иностранные граждане и лица без гражданства. При этом орден «Олий Даражали Дўстлик» является высшей государственной наградой Республики Узбекистан для иностранных граждан
и лиц без гражданства.
4. Награждение орденом «Олий Даражали Дўстлик» производится по инициативе Президента Республики Узбекистан. Указ Президента Республики Узбекистан
о награждении орденом публикуется в средствах массовой информации.
5. Вручение ордена «Олий Даражали Дўстлик» и соответствующего документа о награждении производится Президентом Республики Узбекистан или по его поручению другими ответственными руководителями в торжественной обстановке.
6. Награждение Президента Республики Узбекистан орденом «Олий Даражали Дўстлик» производится по инициативе палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
7. Лица, награжденные орденом «Олий Даражали Дўстлик», получают единовременное денежное вознаграждение в размере двухсоткратной базовой расчетной величины
или памятные подарки, а также пользуются льготами, устанавливаемыми законодательством.
8. Орден «Олий Даражали Дўстлик» носится на правой стороне груди с соблюдением соответствующей последовательности или на орденской цепи