2020 йилги Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш тўғрисида
Халқимиз миллий юксалиш ва миллий тараққиётнинг янги босқичига қадам қўйган ҳозирги вақтда барча эзгу қадрият ва анъаналаримиз қатори Наврўз байрамининг ҳам ҳаётимиздаги ўрни ва аҳамияти тобора ортиб бормоқда.
Айниқса, ушбу қадимий байрамнинг руҳи ва фалсафасида мужассам бўлган яшариш ва янгиланиш, яхшилик ва бағрикенглик, табиатни асраб-авайлаб, доимо у билан уйғун бўлиб яшаш каби ўлмас ғоялар бугунги кунда мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг асосий мақсади ва маъно-мазмунига ғоят ҳамоҳанг эканини таъкидлаш лозим.
Халқимиз асрлар давомида катта шоду хуррамлик билан нишонлаб келаётган, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти томонидан халқаро байрам сифатида белгиланган Наврўзи оламнинг ана шундай беқиёс аҳамиятини ҳисобга олиб ҳамда бу айёмни янги Ўзбекистоннинг демократик қиёфаси, обрў-эътибори ва нуфузига ҳар томонлама муносиб тарзда ўтказиш мақсадида:
1. 2020 йилги Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича ташкилий қўмита таркиби иловага мувофиқ тасдиқлансин.
Ташкилий қўмита Наврўз байрамини Тошкент шаҳрида, Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар марказларида, шунингдек, барча шаҳар ва туманлар, қишлоқ ва овулларда умумхалқ сайиллари шаклида юқори савияда нишонлаш бўйича “Наврўзинг – янги кун, янги давронинг муборак, жонажон Ўзбекистоним!” деган бош ғояни ўзида мужассам этган Наврўз умумхалқ байрамини ўтказиш концепцияси ва ташкилий-амалий, маданий-маънавий ҳамда тарғибот-ташвиқот ишлари дастурини бир ҳафта муддатда ишлаб чиқсин ва амалга оширсин.
2. Мазкур концепция ва дастурни тайёрлашда барча тадбирларни том маънода умумхалқ сайли ва шодиёнаси сифатида ўтказиш, уларда кенг халқ оммасининг фаол иштирок этишини таъминлаш мақсадида қуйидаги масалаларга алоҳида эътибор қаратилсин:
Наврўз кунларида инсон ва табиат ўртасидаги уйғунлик, она заминга меҳр ва эътибор яққол ўз ифодасини топишини кўрсатиб берадиган, атроф-муҳитни, унинг неъматларини асраб-авайлаш, бугунги тинч ҳаётни қадрлаб, шукроналик туйғуси билан яшашга даъват этадиган маънавий-маърифий тадбирларни уюштириш;
сўнгги йилларда мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли демократик ислоҳотлар, халқимизнинг ҳаёти, қалби ва онгида юз бераётган ижобий ўзгаришларни Наврўзнинг азалий қадрият ва анъаналарига ҳамоҳанг тарзда, таъсирчан усулларда ифода этиш;
барча шаҳар ва қишлоқларда ташкил этиладиган байрам тадбирларида, оммавий ахборот воситаларида Наврўз байрамининг тарихи, ҳар бир ҳудуд аҳолиси ўртасида уни нишонлаш билан боғлиқ урф-одат ва анъаналарнинг моҳияти ва аҳамиятини кенг ёритиш;
халқимизга хос бўлган меҳр-мурувват, аҳиллик ва ҳамжиҳатлик фазилатлари асосида нуроний кексаларни ҳар томонлама эъзозлаш, кўмакка муҳтож инсонларга беғараз ёрдам бериш билан боғлиқ хайрия тадбирларини амалга ошириш;
юртимизда миллатлараро дўстлик ва тотувлик муҳитини мустаҳкамлаш бўйича амалга оширилаётган тизимли ишларнинг амалий натижалари, Ўзбекистон фуқароси бўлган турли миллат ва элат вакилларининг Наврўзни нишонлашга оид урф-одатлари, анъана ва қадриятларини кенг намойиш этиш;
ободлик ва фаровонлик рамзи бўлмиш Наврўз байрами арафасида шаҳар ва қишлоқларда, маҳаллаларда умумхалқ ҳашарлари, кенг қамровли ободончилик ва кўкаламзорлаштириш ишларини ташкил этиш;
тадбирлар бўлиб ўтадиган жойларда ҳунармандчилик кўргазмалари, китоб расталари, кўчма савдо дўконлари, кўклам таомларини тайёрлаш ва уларнинг савдосини ташкил қилиш.
3. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимликлари:
а) бир ҳафта муддатда қуйидагиларни назарда тутувчи Наврўз умумхалқ сайилларини ўтказиш бўйича чора-тадбирлар дастурларини ишлаб чиқсин ва тасдиқласин:
Наврўз умумхалқ сайиллари ўтказиладиган асосий майдонлар, хиёбонлар ва кўчаларни белгилаш, уларни миллий услубда байрамона безатиш ҳамда саҳналарни ўрнатиш;
жойларда бўлиб ўтадиган умумхалқ сайилларига маҳаллий фольклор гуруҳлари, бадиий ҳаваскорлик жамоалари, цирк санъати вакиллари, оилавий ансамбллар, бахшилар, шоирлар, шунингдек, профессионал ижрочилар ва истеъдодли эстрада артистларини кенг жалб этиш;
байрам тадбирлари доирасида ҳар бир ҳудудга хос бўлган халқ ўйинлари, томошалар, кўргазмалар ва мусобақаларни ўтказиш, баҳорий таомлар сотиладиган очиқ ошхоналарни жойлаштириш;
б) байрам дастурларини ва оммавий томошаларни тайёрлашда, кўчалар, хиёбонлар ва майдонларни безатишда катта маҳорат ва тажрибага эга бўлган сценарист ва режиссёрлар, ижодкорлар, композитор ва бастакорлар, балетмейстерлар, саҳна рассомлари, истеъдодли ёш ижрочилар, фольклор санъати вакилларидан иборат ижодий гуруҳларни кенг жалб этсин;
в) Ўзбекистон Республикаси Туризмни ривожлантириш давлат қўмитаси билан биргаликда Наврўз умумхалқ сайилларига хорижий ва маҳаллий туристларнинг ташрифини ташкил этиш мақсадида кенг тарғибот ва тайёргарлик ишларини амалга оширсин.
4. Белгилаб қўйилсинки, ўтказиладиган байрам тадбирлари:
Тошкент шаҳрида республика бюджети ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджети маблағлари ҳисобидан тенг улушларда;
Қорақалпоғистон Республикаси бюджети ва вилоятларда маҳаллий бюджетлар ҳисобидан қопланади.
5. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, “Дунё” ахборот агентлиги ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Наврўз умумхалқ байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга оширилаётган ишларни атрофлича ёритиб бориш тавсия этилсин.
6. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н. Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А. Абдувахитов зиммасига юклансин.

О подготовке и проведении всенародного праздника Навруз в 2020 году
Сегодня Узбекистан вступил в новый этап своего развития на пути от национального возрождения к национальному прогрессу. В этот исторический период наряду с другими нашими духовными ценностями и благородными традициями все более глубокий смысл и значение приобретает праздник Навруз.
Такие высокие качества нашего народа, как гуманизм, доброта и толерантность, стремление к обновлению жизни, гармонии человека и природы, проникнутые духом и философией Навруза, полностью созвучны целям широкомасштабных реформ, осуществляемых в стране.
Учитывая огромную значимость Навруза, установленного Организацией Объединенных Наций в качестве международного праздника, а также в целях его проведения в соответствии с новым обликом динамично развивающегося Узбекистана:
1. Утвердить состав Организационного комитета по подготовке и проведению всенародного праздника Навруз в 2020 году согласно приложению.
Организационному комитету в недельный срок разработать и приступить к осуществлению концепции предстоящего праздника и соответствующей программы организационно-практических, культурно-просветительских и пропагандистско-разъяснительных мероприятий для его проведения в городе Ташкенте, Республике Каракалпакстан и областных центрах, во всех городах и районах, селах и аулах на высоком уровне как всенародного сайиля под девизом «С Наврузом – праздником обновления, мой родной Узбекистан!».
2. При подготовке концепции и программы в целях обеспечения активного участия в торжествах широких слоев населения особое внимание уделить:
организации духовно-просветительских мероприятий, способствующих глубокому осознанию неразрывной связи человека с природой, родной землей, непреходящей ценности мирной и благополучной жизни;
отражению действенными методами, в созвучии с ценностями и традициями Навруза, осуществляемых в последние годы в стране масштабных демократических реформ, позитивных преобразований, происходящих в жизни наших людей;
широкому освещению в ходе праздничных мероприятий во всех городах и селах, в средствах массовой информации истории Навруза, сути и значения связанных с ним обычаев и традиций жителей каждого региона;
проведению благотворительных мероприятий, направленных на оказание всесторонней заботы и внимания уважаемым ветеранам, малообеспеченным семьям, всем, кто нуждается в помощи и поддержке;
информированию общественности о практических результатах осуществляемой системной работы по укреплению в стране атмосферы гражданского и межнационального согласия, а также о связанных с празднованием Навруза обычаях, традициях и духовных ценностях разных наций и народностей, представители которых проживают в Узбекистане;
проведению накануне праздника Навруз, являющегося символом обновления и благополучия, в городах и селах, махаллях всенародного хашара, масштабных работ по благоустройству и озеленению;
организации в местах проведения мероприятий выставок ремесленничества, книжных рядов, передвижных магазинов, а также приготовления и продажи традиционных весенних блюд.
3. Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента:
а) в недельный срок разработать и утвердить программы мер по проведению народных сайилей, посвященных Наврузу, в которых предусмотреть:
определение конкретных площадей, парков и скверов, где будут проходить народные сайили, их праздничное оформление;
широкое привлечение к проведению народных сайилей местных фольклорных групп, коллективов художественной самодеятельности, представителей циркового искусства, семейных ансамблей, бахши, поэтов, а также профессиональных исполнителей и талантливых эстрадных артистов;
проведение в рамках праздничных мероприятий традиционных для каждого региона народных игр, представлений, выставок и состязаний, организацию открытых павильонов для приготовления и продажи весенних блюд;
б) обеспечить широкое привлечение к подготовке праздничных программ и массовых представлений, оформлению соответствующих территорий творческих групп из числа высокопрофессиональных сценаристов и режиссеров, композиторов и бастакоров, балетмейстеров, художников-декораторов, талантливых молодых исполнителей и представителей фольклорного искусства;
в) совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма провести масштабную информационную и подготовительную работу с целью организации посещения иностранными и местными туристами мероприятий в рамках народных сайилей, посвященных Наврузу.
4. Установить, что расходы, связанные с проведением праздничных мероприятий, возмещаются:
в городе Ташкенте – за счет средств республиканского бюджета и местного бюджета города Ташкента в равных долях;
в Республике Каракалпакстан и областях – за счет средств бюджета Республики Каракалпакстан и местных бюджетов областей.
5. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации рекомендовать широко освещать ход подготовки и проведения всенародного праздника Навруз.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.