Odam savdosiga qarshi kurashish bo‘yicha 20-xalqaro anjumanda O‘zbekiston tajribasi taqdim etildi
YEXHT Odam savdosiga qarshi kurash bo‘yicha maxsus vakil va muvofiqlashtiruvchi idorasi tomonidan “Jazosizlikning oldini olish: Odam savdosiga qarshi samarali sud jarayoni orqali adolatni tiklash” mavzusida bo’lib o’tgan anjuman davomida ushbu yo‘nalishda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi.
Qisqa vaqt ichida milliy qonunchilik takomillashtirildi, aholi o’rtasida profilaktika choralari, shuningdek, odam savdosi qurbonlariga har tomonlama yordam berish bo’yicha yangi ish yo’nalishlari joriy qilindi.
Davlat idoralari bilan bir qatorda odam savdosiga qarshi kurashda fuqarolik jamiyati institutlari ham ishtirok etmoqda, xalqaro hamkorlik yo’lga qo’yildi.
Shu bilan birga, mavjud muammolarni hal qilish yo’llari, davlat va huquqni muhofaza qilish organlari o’rtasidagi o’zaro munosabatlar, ayniqsa ayollar va yoshlar o’rtasida tushuntirish ishlarini kuchaytirish to’g’risida fikr almashildi.

Узбекистан – основной докладчик на Международной конференции по противодействию торговле людьми
В рамках международной конференции организованной Специальным представителем и координатором ОБСЕ по борьбе с торговлей людьми на тему «Остановить безнаказанность: Восстановление справедливости путем эффективного уголовного преследования за торговлю людьми» озвучена информация о проводимой в стране работе в данном направлении.
За короткое время усовершенствовано национальное законодательство, внедряются меры профилактики среди населения, а также новые направления работы по всесторонней поддержке жертв торговли людьми.
К работе по противодействию торговле людьми, наряду с госорганами, привлечены институты гражданского общества, также установлено международное сотрудничество.
Вместе с тем мы обсудили и пути решения имеющихся проблем, вопросы взаимодействия государственных и правоохранительных органов, усиления разъяснительной работы особенно среди женщин и молодежи.