Яқинда вилоят ҳокимлигида Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича Миллий комиссияси, Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш бўйича ҳудудий комиссия раиси ўринбосари, Ўзбекистон Республикаси ИИВ ва ДХХ, Халқ таълими вазирлиги, вилоят ҳуқуқ-тартибот органлари, вилоят соғлиқни сақлаш бошқармаси, вилоят халқ таълими бошқармаси, мутасадди идоралар, нодавлат-нотижорат ташкилотлар ва Васийлик ва ҳомийлик идораларининг масъул вакиллари иштирокида кенгайтирилган семинар ташкил этилди.
Икки кун давом этган ўрганиш ва семинарда Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича Миллий комиссия масъул котиби полковник У.А.Гайназаров вилоятда чақалоқ савдосинининг келиб чиқиш сабаблари, унга қарши курашиш ишларининг аҳволи, бу борадаги чора-тадбирлар режаси ижроси, фарзандликка оид норматив актларни такомиллаштириш бўйича вилоятда амалга оширилаётган ишларни атрофлича таҳлил этилди.
Ўрганиш давомида, 2018 йил бошидан 2020 йил 08 ой якунига кўра жами 11 та одам савдоси билан боғлиқ жиноий ҳолатлар аниқланган бўлиб, ушбу жиноятларнинг барчасини “Чақалоқ савдоси”ни ташкил этган. Жиноят ишлари доирасида 23 нафар шахслар айбланиб, 11 нафар чақалоқлар жабрланувчи (уларнинг барчаси Китоб туманидаги Болалар уйига жойлаштирилган) сифатида ҳисобга олинганлиги кўрсатиб ўтилди.
Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш бўйича ҳудудий комиссия раиси ўринбосари – Қашқадарё вилояти ҳокимининг ўринбосари Р.Йулдашев, вилоят ҳокимининг ёшлар сиёсати, ижтимоий ривожлантириш ва маънавий-маърифий ишлар бўйича ўринбосари котибияти мудири Л.Холовлар мазкур йўналишда амалга оширилаётган ишлар ишчи гуруҳ аъзолари томонидан доимий равишда ўрганиб чиқилиб, таҳлил этилаётганини, кези келганда амалий ёрдам кўрсатилаётганини таъкидлашди.
Чақалоқ савдоси жиноятларининг келиб чиқиш сабаблари ва шароитлари, уларни қайд этилиш ҳолатлари, мавжуд ҳолатларни яхшилаш борасида амалга оширилаёган чора-тадбирлар, Васийлик ва ҳомийлик идоралари фаолияти билан боғлиқ юзага келаётган муаммолар ва камчиклар, уларнинг таркибий тузилмаси, яратилган шарт-шароитлар, фуқаролик судлари, меҳрибонлик ва болалар уйлари, туғруқхоналар фаолиятида чақалоқни асраб олишни расмийлаштириш жараёни, келиб тушаётган мурожаатлар ва уларни натижалари, юзага келаётган муаммолар ва камчиликлар юзасидан ўзаро фикр алмашилди.
Семинарда мазкур йўналишдаги ишларни кучайтириш, чақалоқ савдоси жиноятларни олдини олиш ва келгусида амалга оширилиши лозим бўлган чора-тадбирлар юзасидан жойлардаги муаммолар ва унинг ечими юзасидан тавсия ва таклифлари эшитилди. Текширув якунида, танлов асосида Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича Қарши шаҳар ҳудудий кичик комиссия фаолияти ўрганиб чиқилиб, текширув давомида аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича ишчи гуруҳ аъзоларига тавсия ва топшириқлар берилди.

Посвящено актуальным вопросам
На днях в областном хокимияте состоялся расширенный семинар с участием представителей Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми, заместителя председателя региональной комиссии по противодействию торговле людьми и принудительному труду, ответственных представителей МВД, ГСБ, министерства народного образования, правоохранительных органов, управлений здравоохранения, народного образования области, заинтересованных организаций и ведомств, государственных и негосударственных организаций, органов опеки и спонсорских организаций.
В работе по изучению и семинаре, рассчитанных на два дня, принимал участие ответственный секретарь Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми полковник У. Гайназаров, который проанализировал работу, осуществляемую в области по причинам возникновения торговли младенцев, состоянию дел борьбы с данным видом преступности, работе, проводимой в области по соблюдению требований нормативных актов касаемо детей.
В ходе изучений отмечено, что в период с начала 2018 года по восемь месяцев нынешнего установлено 11 преступлений, связанных с торговлей людьми, все из них составляют преступления по торговле младенцев. В рамках расследования преступлений обвинение предъявлено 23 лицам, 11 пострадавших младенцев размещены в детский дом в Китабском районе.
Между участниками мероприятия состоялся обмен мнениями по вопросам условий и причин возникновения преступлений, связанных с младенцами, фактов их регистрации, осуществляемой работе по улучшению данной сферы деятельности, проблем и недостатков, возникающих с деятельностью органов опеки и спонсорских организаций, их структурных строений, созданных условий и возможностей, процессов оформления усыновления (удочерения), домов милосердия и др.
На семинаре прозвучали вопросы перспективных задач по усилению данной линии деятельности, решению проблем, возникающих на местах в деле предупреждения преступлений, связанных с младенцами. По итогам проверок на конкурсной основе изучена деятельность региональной подкомиссии г. Карши по вопросам противодействия торговле людьми, по установленным в ходе проверок недостаткам членам рабочей группы даны соответствующие рекомендации и поручения.