ИИВда одам савдосига қарши курашиш мавзусига бағишланган онлайн ўқув-семинар машғулоти ўтказилди
Муҳтарам Президентимиз томонидан имзоланган “Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги ПФ–5775-сон Фармонига асосан, жорий йилнинг 17 август кунида “Одам савдосига қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш ҳақида”га ЎРҚ-633-сон Қонуни қабул қилинди.
Ушбу Қонунни ижросини вазирлик ва бошқа манфаатдор ташкилотларга етказилишини ҳамда моҳияти ва аҳамиятини аҳоли ўртасида тушунтиришни таъминлаш мақсадида, жорий йилнинг 14 сентябрь куни соат 17:00да Ўзбекистон Республикаси ИИВ биносида онлайн тарзда ўқув-семинар машғулоти ўтказилди.
Мазкур ўқув-семинар машғулотда Ички ишлар вазирлигининг Терроризм ва экстремизмга қарши курашиш Бош бошқармаси, Одам савдоси ва ноқонуний миграция қарши курашиш бошқармаси – Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссияси масъул ходимлари, вазирлик ва ташкилотлардан ташкил топган “ишчи гуруҳ” аъзолари, Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш ҳудудий комиссиялар “ишчи гуруҳ”и аъзолари, Республика “Истиқболли авлод” ижтимоий-ахборот маркази директори Н.Каримова ва марказнинг масъул ходимлари Ш.Касимова ва Х.Исаковлар, шунингдек, вазирлик ЖваОАВБАБ вакиллари иштирок этдилар.
Тадбирни кириш сўзи билан Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссияси масъул котиби – У.А.Гайназаров очиб, охирги икки йил давомида мазкур соҳада амалга оширилган ишлар бўйича гапириб ўтди. Жумладан, 2019 йил 30 июлдаги ПФ–5775-сонли Фармони асосида, мазкур соҳалар тубдан кўриб чиқиб, мутлақо янги тизимнинг фаолияти йўлга қўйилди. Мазкур Фармонга биноан, Одам савдосига қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссияси этиб қайта ташкил қилинди.
Яна бир муҳим янгилик, республикамизда илк бор Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш бўйича миллий маърузачи Институти жорий этилди.
Ўзбекистон Республикаси “Одам савдосига қарши курашиш тўғрисида”ги янги таҳрирдаги Қонуни 7 боб ва 35 та модда билан тўлдирилди ва унга янги боблар киритилди. Улар қўйидагилардир:
• Одам савдоси профилактикаси,
• Одам савдосидан жабрланганларни идентификация қилиш ва уларни ҳимоя қилиш юзасидан давлат органларининг ҳамкорлиги,
• Одам савдосидан жабрланганларни ҳимоя қилиш ва уларга ёрдам кўрсатиш,
• Вояга етмаганлар савдосига қарши курашишнинг ўзига хос хусусиятлари.
Шунингдек, маърузачи Қонунда кўрсатиб ўтилган одам савдосидан жабрланганларни идентификация қилиш ва қайта йўналтириш механизмини ёритиб берди.
Тадбир давомида Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссия масъул ходим З.А.Ходжаева сўзга чиқиб, Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссияси ҳамда ҳудудий комиссиялар таркиби ва фаолияти ҳақида тушунтириш бериб ўтди.
Ўқув-семинар машғулоти якуни бўйича Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссияси масъул ходимлари келиб тушган саволларга жавоб бериб, кичик комиссия фаолиятини такомиллаштириш бўйича ўз тавсияларини беришди.

В МВД прошел онлайн семинар-тренинг по противодействию торговле людьми
В соответствии с подписанным Указом Президента Республики Узбекистан №УП-5775 “О дополнительным мерах по дальнейшему совершенствованию системы противодействия торговле людьми и принудительному труду” 17 августа текущего года был принят Закон №ЗРУ-633 «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О противодействии торговле людьми».
В целях обеспечения исполнения настоящего Закона министерствами и другими заинтересованными ведомствами, а также разъяснения его значения населению 14 сентября текущего года в здании МВД Республики Узбекистан был проведен обучающий  онлайн-семинар.
В семинаре приняли участие ответственные сотрудники управления по противодействию торговле людьми и незаконной миграции, Главного управления по борьбе с терроризмом и экстремизмом МВД Республики Узбекистан – Подкомиссии по вопросам противодействия торговле людьми, члены рабочей группы, состоящей из министерств и ведомств, члены рабочей группы территориальных комиссий по противодействию торговле людьми и принудительному труду, руководитель Республиканского социально-информационного центра “Истиқболли авлод” Н.Е.Каримова и ответственные сотрудники центра Ш.Касимова ва Х.Исаков, а также представители УСОиСМИ министерства.
Мероприятие открыл ответственный секретарь Подкомиссии по вопросам противодействия торговле людьми – У.А.Гайназаров, который рассказал о проделанной работе в данной сфере за последние два года. В частности, на основании постановления № УП-5775 от 30.07.2019 года эти направления были координально пересмотрены и внедрена совершенно новая система. Согласно Постановлению Республиканская межведомственная комиссия по противодействию торговле людьми была преобразована в Национальную комиссию но противодействию торговле людьми и принудительному труду.
Ещё одним важным нововведением является учреждение впервые в стране института Национального докладчика по противодействию торговле людьми и принудительному труду.
Новая редакция Закона Республики Узбекистан «О противодействии торговле людьми» дополнена 7 главами и 35 статьями, а также в него добавлены такие новые главы, как:
—  предупреждение торговли людьми;
— сотрудничество государственных органов в выявлении и защите жертв торговли людьми;
— защита и помощь жертвам торговли людьми;
— особенности борьбы с торговлей несовершеннолетними.
Лектор также осветил предусмотренный Законом механизм идентификации и перенаправления жертв торговли людьми.
На мероприятии выступила ответственный сотрудник подкомиссии по вопросам противодействия торговли людьми З.А.Ходжаева, которая рассказала о составе и  деятельности подкомиссии по вопросам противодействия торговли людьми и территориальных комиссий.