Migratsiya muammolari, odam savdosini yo’q qilish.
Migratsiya muammolari, odam savdosini yo’q qilish – Xalqaro Migratsiya Tashkiloti (XMТ) Bosh kotibi bilan suhbatning asosiy mavzusiga aylandi.
XMT Bosh kotibi Antonio Vitorino respublikada horijdagi mehnat muhojirlarining huquqlarini himoya qilish va yashash sharoitlarini yaxshilashga qaratilgan chora-tadbirlarni ma’qulladi.
Ushbu yo’nalishdagi ishlar endigina boshlanganini hisobga olib, XMT va tegishli vazirliklar o’rtasida qo’shma loyihalarni amalga oshirish to’g’risida kelishuvga erishildi. Ular mahalliy diasporalar bilan o’zaro aloqalarni rivojlantirishga, odam savdosiga qarshi kurash, migrant bolalarni himoya qilish va transport infratuzilmasini yaxshilash bo’yicha ishlarni takomillashtirishga qaratilgan.

Вопросы миграции, искоренение торговли людьми.
Вопросы миграции, искоренение торговли людьми — основная тема беседы с Генеральным секретарем Международной организации по миграции (МОМ)
Генеральный секретарь МОМ Антонио Виторино одобрил внедряемые в республике меры, направленные на защиту прав и улучшению условий жизни трудовых мигрантов за рубежом.
Учитывая, что в данном направлении работа только началась, достигнута договорённость о реализации совместных проектов между МОМ и профильными министерствами. Они будут направлены на улучшение работы по взаимодействию с диаспорой, борьбу с торговлей людьми, защиту детей-мигрантов и совершенствованию транспортной инфраструктуры.