“Тараққиёт стратегияси” марказида “30 кун – Ҳамкорликда одам савдосига қарши курашиш ойлиги”га бағишланган видеоконференцалоқа ўтказилди
Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссияси йиғилишининг 2021 йил 24 мартдаги 10-сон баёни билан тасдиқланган “Йўл харитаси”нинг 24-банди ижросини таъминлаш мақсадида, “30 июль – Одам савдосига қарши курашиш бутунжаҳон куни” муносабати билан Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссия томонидан ишлаб чиқилган “30 кун – ҳамкорликда одам савдосига қарши курашиш ойлиги”га бағишланган чора-тадбирлар режаси”ни амалга ошириш мақсадида жорий йилнинг 29 июнь кунида “Тараққиёт стратегияси” маркази биносида “30 кун – ҳамкорликда одам савдосига қарши курашиш ойлиги”ни бошланишига бағишланган видеоконференцалоқа тарзда учрашув бўлиб ўтди.
Мазкур учрашувда ИИВ Одам савдосига қарши курашиш бошқармаси бошлиғи – Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссияси масъул котиби Н.И. Рахимов ва кичик комиссия масъул ходимлари, кичик комиссия таркибига кирувчи вазирлик ва идоралар вакиллари, Республика “Истиқболли авлод” ижтимоий-ахборот маркази раҳбарияти, БМТ НЖҚКБнинг Марказий Осиё бўйича ваколатхонаси, минтақавий маслаҳатчиси, “Winrock International” халқаро қишлоқ хўжалигини ривожлантириш институтининг Ўзбекистон Республикасидаги филиали раҳбари, Миграция бўйича халқаро ташкилотнинг Ўзбекистон бўйича менежери, Одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш бўйича ҳудудий комиссиялар вакиллари (онлайн), шунингдек, Вазирлик ЖваОАВБАБ вакиллари иштирок этдилар.
Тадбирни кириш сўзи билан Ички ишлар вазирлиги Бош бошқармаси Одам савдосига қарши курашиш бошқармаси бошлиғи – одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссияси масъул котиби – Н.И.Рахимов кириш сўзи билан очиб, “30 кун – ҳамкорликда одам савдосига қарши курашиш ойлиги”ни бошланиши иштирокчиларга етказди.
Ўтказилган учрашувда Қашқадарё, Сирдарё, Жиззах, Андижон, Навоий ва бошқа вилоятлар ҳудудий комиссиялари аъзолари ҳам ўз фикрларини билдириб ўтдилар.
Учрашувда Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссия мутахассислари томонидан, жорий йилнинг 22 июнь куни тасдиқланган “30 кун – ҳамкорликда одам савдосига қарши курашиш ойлиги”га бағишланган чора-тадбирлар режаси” юзасидан кенг маълумотлар тақдим этилди.
Тадбир якуни бўйича Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссияси масъул ходимлари келиб тушган саволларга жавоб бериб, ўтказиладиган тадбирларни юқори савияда ўтказилиши бўйича ўз тавсияларини беришди.

В центре «Стратегия развития» состоялась встреча в виде конференцсвязи, посвященная началу плана мероприятий “30 дней – в партнерстве против торговли людьми”
В целях обеспечения реализации пункта 24 “Дорожной карты”, утверждённой Национальной комиссией по борьбе с торговлей людьми и принудительным трудом от 24 марта 2021 года, Подкомиссией по вопросам противодействия торговле людьми был разработан плана мероприятий “30 дней – в партнерстве против торговли людьми” посвященный дню “Всемирного дня борьбы с торговлей людьми — 30 июля”.
29 июня текущего года в здании Центра «Стратегия развития» состоялась встреча в виде конференцсвязи, посвященная началу реализации плана мероприятий “30 дней – в партнерстве против торговли людьми”.
В мероприятии приняли участие заместитель начальника Главного управления по борьбе с терроризмом и экстремизмом МВД Республики Узбекистан — ответственный секретарь Подкомиссии по вопросам противодействия торговле людьми Н.И.Рахимов и ответственные сотрудники подкомиссии, представители министерств и ведомств входящие в состав подкомиссии, руководство Республиканского социально-информационного центра “Истиқболли авлод”, региональный советник УНП ООН по вопросам противодействия торговле людьми и незаконному возу мигрантов доктор Р.Сиргедиене  (в режиме онлайн), руководитель филиала “Winrock International” в Узбекистана Н.Саидкаримова (в режиме онлайн), страновой менеджер по Узбекистану, Международная организация по миграции С.Тошбаев (в режиме онлайн), представители региональных комиссий по борьбе с торговлей людьми и принудительным трудом (в режиме онлайн), а также представители УСОиСМИ министерства.
Мероприятие открыл ответственный секретарь Подкомиссии по вопросам противодействия торговле людьми Н.И.Рахимов, который ознакомил всех участников о начале проведения месяца мероприятий “30 дней – в партнерстве против торговли людьми”.
А также, на встрече выступили региональный советник УНП ООН по вопросам противодействия торговле людьми и незаконному возу мигрантов доктор Р. Сиргедиене  (в режиме онлайн), директор Республиканского социально-информационного центра “Истикболли авлод” Н.И.Каримова, руководителю филиала “Winrock International” в Узбекистана Н.Саидкаримова (в режиме онлайн) и страновой менеджер по Узбекистану, Международная организация по миграции С.Тошбаев (в режиме онлайн), которые высоко оценили работу, проводимую в Узбекистане в сфере противодействия торговле людьми и признанную международным сообществом.
На встречи высказали свое мнение члены региональных комиссий Кашкадарьинской,  Сырдарьинской,  Джиззакской, Андижанской, Навоийской и других областей.
В ходе встречи эксперты подкомиссии по вопросам противодействия торговли людьми предоставили подробную информацию о плане мероприятий “30 дней – в партнерстве против торговли людьми”, утверждённом 22 июня текущего года.
В завершении встречи ответственные сотрудники подкомиссии по вопросам противодействия торговли людьми ответили на вопросы и дали рекомендации по проведению мероприятий на высоком уровне.