Бола ҳуқуқларини янада мустаҳкамлаш
2020 йил 28 февралда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати томонидан бола ҳуқуқлари кафолатларини мустаҳкамловчи қонун маъқулланди. Унинг лойиҳаси Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий марказ томонидан ишлаб чиқилган.
2019 йил Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан «Бола ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтиришга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида» қарор қабул қилинган, ушбу қарор Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция қабул қилинганлигининг 30 йиллигини нишонлашга бағишланган тадбирларнинг таркибий қисмига айланди.
Қарорда белгиланган мақсадларга эришиш учун Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан «Бола ҳуқуқларининг қўшимча кафолатлари белгиланиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳасини ишлаб чиқилди.
Ушбу қонун Оила кодексига, Фуқаролик процессуал кодексига, Ўзбекистон Республикасининг «Бола ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида» ги, «Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида»ги қонунларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритади.
Оила кодексига киритилган ўзгартириш асосан оилада ҳар бир бола ўз манфаатларига таъсир қиладиган бирон-бир масалани ҳал қилишда ўз фикрини билдиришга, шунингдек, ҳар қандай суд ёки маъмурий процессда эшитишга ҳақли.
Ваколатли органлар ва мансабдор шахслар боланинг манфаатларига тааллуқли масалаларни ҳал қилишда боланинг фикрини, унинг ёшидан қатъи назар, кўриб чиқиши ҳамда боланинг энг устун манфаатларидан келиб чиққан ҳолда қарорлар қабул қилиши керак. Ота-она ва бола алоҳида-алоҳида яшаган тақдирда, васийлик ва ҳомийлик органлари, шунингдек ўн тўрт ёшга тўлган бола бир вақтнинг ўзида ота ва онадан вояга етмаган болаларнинг таъминоти учун алимент ундириш тўғрисида даъво қўзғатишга ҳуқуқига эга.
«Бола ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида» ги қонунга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилиб, унга кўра, агар боланинг ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари бузилса, шу жумладан, ота-она (улардан бири) ёки ота-онанинг ўрнини босувчи шахслар болани таъминлаш, тарбиялаш ва ўқитиш бўйича ўз мажбуриятларини бажармаса ёки ота-она ҳуқуқлари суиистеъмол қилинса, бола васийлик ва ҳомийлик органига, шунингдек бошқа давлат органларига ўз хуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича мурожаат қилиш ҳуқуқига эга. Бола тўлиқ ҳуқуқий лаёқат қила олмаслиги сабабли бундай мурожаатларни кўриб чиқмасдан қолдиришга йўл қўйилмайди.
«Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисида» ги қонун янги модда билан тўлдирилиб, унга кўра вояга етмаганлар ўз ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларига риоя этиш масалалари бўйича мурожаатларни давлат органлари, ташкилотлар ёки уларнинг мансабдор шахсларига мустақил равишда мурожаат қилиш ҳуқуқига эга.
Ушбу қонун БМТнинг Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенциясининг 12 ва 13-моддаларини, шунингдек, Бола ҳуқуқлари бўйича қўмитанинг Ўзбекистоннинг миллий маърузаларини кўриб чиқиш натижасида берилган тавсияларни амалга оширишга қаратилган.
«Бола ҳуқуқларининг қўшимча кафолатлари белгиланиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонун Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси томонидан 2020 йил 25 февралда қабул қилиниб, кўриб чиқиш учун Сенатга юборилган. Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 84-моддасига мувофиқ Олий Мажлис Сенати томонидан тасдиқланган қонун ўн кун ичида Ўзбекистон Республикаси Президентига имзо ва эълон қилиш учун юборилади.

Дальнейшее усиление прав ребенка
Закон, усиливающий права ребенка, одобрен Сенатом Узбекистана 28 февраля 2020 года. Его проект был разработан Национальным центром по правам человека.
В 2019 году Президентом Республики Узбекистан было принято постановление «О дополнительных мерах по дальнейшему усилению гарантий прав ребенка», ставшее органичной частью мероприятий, посвященных празднованию 30-летия принятия Конвенции о правах ребенка.
Для достижения целей, указанных в постановлении, Национальным центром по правам человека был разработан проект закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим усилением гарантий прав ребенка».
Данным законом вносятся изменения в Семейный кодекс, Гражданский процессуальный кодекс, законы Республики Узбекистан «О гарантиях прав ребенка», «Об обращениях физических и юридических лиц».
Так, в Семейный кодекс вносятся дополнения, предусматривающие, что каждый ребенок вправе выражать свое мнение при решении в семье любого вопроса, затрагивающего его интересы, а также быть заслушанным в ходе любого судебного или административного разбирательства.
При этом органы и должностные лица, уполномоченные принимать решения, при разрешении вопросов, затрагивающих интересы ребенка, должны рассматривать мнение ребенка независимо от его возраста и принимать решения исходя из наилучших интересов ребенка. При раздельном проживании родителей и ребенка, органы опеки и попечительства, а также ребенок, достигший четырнадцати лет, вправе возбуждать иск о взыскании алиментов на содержание несовершеннолетних детей одновременно с отца и матери.
В закон «О гарантиях прав ребенка» вносятся изменения и дополнения, согласно которым при нарушении прав, свобод и законных интересов ребенка, в том числе при невыполнении или ненадлежащем выполнении родителями (одним из них) или лицами, заменяющими родителей, обязанностей по содержанию, воспитанию и образованию ребенка, либо при злоупотреблении родительскими правами, ребенок вправе самостоятельно обращаться за защитой в орган опеки и попечительства, а также в другие государственные органы. Не допускается оставление без рассмотрения таких обращений по причине не достижения ребенком полной дееспособности.
Закон «Об обращениях физических и юридических лиц» дополняется статьей, в соответствии с которой несовершеннолетние лица вправе самостоятельно подавать обращения по вопросам соблюдения своих прав, свобод и законных интересов в государственные органы, организации или их должностным лицам в порядке установленном настоящим законом.
Соответствующие изменения и дополнения вносятся в Гражданский процессуальный кодекс, согласно которым права и охраняемые законом интересы несовершеннолетних, то есть граждан в возрасте от четырнадцати до восемнадцати лет, а также граждан, признанных ограниченно дееспособными, защищаются в суде их родителями, усыновителями или попечителями. Однако, это не лишает права участия в таких делах самих несовершеннолетних и граждан, признанных ограниченно дееспособными.
Новые положения, вносимые законом, способствует реализации статей 12, 13 Конвенции о правах ребенка, а также Заключительных замечаний Комитета по правам ребенка по итогам рассмотрения Национальных докладов Узбекистана.
Добавим, что закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим усилением гарантий прав ребенка» был принят Законодательной палатой Олий Мажлиса Республики Узбекистан 25 февраля 2020 года и затем направлен на рассмотрение в Сенат. В соответствии со статьей 84 Конституции Республики Узбекистан, закон, одобренный Сенатом Олий Мажлиса, в течение десяти дней направляется Президенту Республики Узбекистан для подписания и обнародования.