Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг видеоанжуман шаклида ўтказилган 14-саммитидаги нутқи
Муҳтарам раис Режеп Таййип Эрдоған Жаноби Олийлари!
Ҳурматли Давлат ва Ҳукумат Раҳбарлари!
Ҳурматли бош котиб Сулаймонпур Жаноблари!
Авваламбор, Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти Саммитининг барча иштирокчиларини самимий қутлашга ижозат бергайсиз.
Ҳурматли Президент Эрдоған Жанобларига пандемия шароитига қарамасдан, ташкилотга самарали раислик қилгани ва анжуманни юқори даражада ташкил этгани учун чуқур миннатдорлик изҳор этаман.
Пандемия даврида КОВИД-19 касаллигига қарши курашишда кўрсатилган салмоқли ёрдам учун турк дўстларимизга ва шахсан Эрдоған Жанобларига ўз миннатдорлигимни билдираман.
Бугун раислик навбати Туркманистонга ўтиши муносабати билан ҳурматли Президент Гурбангули Мяликгулиевич Бердимуҳамедовни чин дилдан табриклайман.
Ва албатта, яхши ният қиламизки, навбатдаги Саммитда, Ашхобод шаҳрида кўришиш ҳаммамизга насиб қилсин.
Ҳурматли йиғилиш иштирокчилари!
Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ҳудуди – бу тарихи, дини, маданияти ва қадриятлари муштарак, улкан имкониятларга эга бўлган умумий минтақадир.
Дўст давлатларимизни азалдан ўзаро ҳурмат ва ишонч муҳити, савдо ва транспорт-коммуникация алоқалари чамбарчас боғлаб туради.
Бугунги саммитимиз “Ковид-19 дан кейинги даврда минтақавий иқтисодий ҳамкорлик” мавзусида ўтаётганида чуқур маъно мужассам.
Чунки, глобал иқтисодиётга салбий таъсир кўрсатаётган пандемия, давлатларимизни ҳам четлаб ўтмади.
Бу офат кучли ва заиф томонларимизни, бир-биримизга нақадар боғлиқ эканимизни, иқтисодий шерикликни янада мустаҳкамлаш заруратини яққол кўрсатди.
Дунёда технология ва ресурслар, сармоялар, ташқи бозорларга чиқиш учун рақобат кучайиб бораётган ҳозирги кунда, куч ва салоҳиятларимизни бирлаштириш, иқтисодиётларимизнинг тўлдирувчи омилларидан кенг фойдаланишимиз муҳимдир.
Аммо шуни айтиб ўтиш керакки, Ташкилотимиз ҳудудида мавжуд савдо-иқтисодий, молиявий, сармоявий, транспорт-логистика ва энергетика имкониятлари тўлиқ ишга солинмаяпти.
Шу боис, “Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти – 2025” дастурининг асосий йўналишлари бўйича кўп томонлама шерикликни янада кенгайтириш мақсадида қуйидаги таклифларни илгари сурмоқчиман.
Биринчидан, иқтисодий ўсишнинг асосий драйвери – ҳеч шубҳасиз, савдо ва инвестиция алоқаларини куч́айтиришдир.
Сўнгги йилларда Ўзбекистоннинг аъзо давлатлар билан умумий савдо айланмаси салкам икки баробарга ўсди. Ўтган йили мураккаб вазиятга қарамасдан, бу ҳажмларни сақлаб қолишга эришдик.
Биз, Ташкилотга аъзо мамлакатлар томонидан карантин даврида ўрнатилган савдо ва транспорт чекловларини бартараф этиш вақти келди, деб ҳисоблаймиз.
Ўйлайманки, рақамли технологиялар ва электрон тижоратни кенг жорий этиш савдо алоқаларимизни сезиларли равишда енгиллаштиради.
Шу маънода, Туркия илгари сураётган Савдога кўмаклашиш бўйича битимни келишиш ва қабул қилишни тезлаштириш лозим, деб ҳисоблаймиз.
Иккинчидан, “Бир-бирини тўлдирувчи нуқталарни топиш” тамойили асосида саноат кооперациясини ривожлантириш халқларимизнинг умумий фаровонлигини оширишга хизмат қилади.
Бу муҳим режани амалга ошириш учун аниқ йўналиш ва лойиҳаларни қамраб олган қўшма “Йўл харитаси”ни ишлаб чиқишни мақсадга мувофиқ, деб биламиз.
Учинчидан, аъзо давлатлар ўртасида маблағлар, товарлар ва хизматлар эркин айланишини таъминлаш, банклараро алоқаларни ва молиялаштиришни кенгайтириш долзарб масаладир.
Мазкур вазифаларни амалга ошириш учун яқин истиқболда мамлакатларимиз банклари иштирокида халқаро Банк-молия Форумини ўтказишни таклиф қиламиз.
Тўртинчидан, минтақаларимизнинг транспорт йўлакларини кенгайтириш ва транзит салоҳиятини ошириш, ўзаро иқтисодий ҳамкорлигимизни янада жадаллаштиради.
Биз, Ўзбекистон – Туркманистон – Эрон – Ўмон, Ўзбекистон – Қирғизистон – Хитой транспорт йўлакларини, шунингдек, Озарбайжон орқали Туркия ва Европа давлатларига чиқиш йўлларини ривожлантиришдан манфаатдормиз.
Шу билан бирга, янги таклиф этилган Мозори Шариф – Кобул – Пешовар темир йўлининг қурилиши Афғонистонни кенг минтақаларимизга интеграция қилиш ва барқарор тараққиётни таъминлашда улкан аҳамият касб этади.
Бешинчидан, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) билан биргаликда, Ташкилотимизнинг Озиқ-овқат хавфсизлиги соҳасидаги янги Дастурини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Шу муносабат билан, жорий йилда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар қишлоқ хўжалиги вазирларининг, навбатдаги йиғилишини биз Ўзбекистонда ўтказишга тайёрмиз.
Олтинчидан, қайта тикланадиган ва муқобил энергия манбаларига бой минтақамизда “яшил иқтисодиёт”ни ривожлантириш имкониятлари ниҳоятда каттадир.
Энергетика барқарорлигини таъминлаш, соҳага инвестиция ва замонавий технологияларни кенг жалб этишга қаратилган Ўрта муддатли Стратегияни ишлаб чиқиш ва тасдиқлашни таклиф этаман.
Еттинчидан, экология ва глобал иқлим ўзгаришлари билан боғлиқ муаммолар оқибатларини минтақамизда, жумладан, Оролбўйи ҳудудида яққол сезаяпмиз. Бу масалага ечим топиш бўйича барча саъй-ҳаракатларимизни ўзаро бирлаштириш лозим.
Бу йўлда таъсирчан минтақавий ҳамкорликнинг аниқ механизмларини жорий этишни мақсадга мувофиқ, деб ҳисоблаймиз.
Саккизинчидан, Соғлиқни сақлаш соҳасидаги ҳамкорликни янада кучайтиришимиз лозим.
Ташкилот доирасида эпидемиологик вазиятни мониторинг қилиш ва тегишли чора-тадбирларни олдиндан режалаштириш тизимини амалиётга жорий этишни таклиф қиламиз.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на 14-м саммите Организации экономического сотрудничества, прошедшем в формате видеоконференции
Ваше Превосходительство,уважаемый председатель Реджеп Таййип Эрдоган!
Уважаемый генеральный секретарь господин Сулейманпур!
Прежде всего позвольте выразить всем участникам Саммита Организации экономического сотрудничества мои самые добрые пожелания.
Выражаю глубокую признательность уважаемому Президенту Реджепу Таййипу Эрдогану за эффективное председательство в Организации, несмотря на трудности пандемии, и подготовку нынешнего форума на высоком уровне.
Выражаю свою признательность нашим турецким друзьям и лично господину Эрдогану за большую поддержку в борьбе с пандемией «КОВИД-19».
От всего сердца поздравляю уважаемого Президента Гурбангулы Мяликгулиевича Бердымухамедова с переходом председательства в Организации к Туркменистану.
Надеюсь на нашу очную встречу на следующем саммите в городе Ашхабаде.
Пространство Организации экономического сотрудничества – это располагающий огромными возможностями регион с общей историей, религией, культурой и ценностями.
Испокон веков взаимное уважение и доверие, торговые и транспортно-коммуникационные связи объединяли наши дружественные народы.
Тема сегодняшнего саммита – «Региональное экономическое сотрудничество в период после COVID-19» – очень актуальна. Ведь пандемия, оказывающая негативное влияние на мировую экономику, не обошла стороной и наши страны.
Она ярко выявила наши сильные и слабые стороны, нашу очевидную взаимосвязанность и необходимость дальнейшего укрепления экономического партнёрства.
В современном мире, характеризующемся обострением конкурентной борьбы за технологии и ресурсы, инвестиции и доступ к внешним рынкам, особенно важное значение приобретает объединение наших усилий и потенциала, широкое использование взаимодополняющих факторов наших экономик.
Вместе с тем следует отметить, что имеющиеся в рамках нашей Организации торгово-экономические, финансовые, инвестиционные, транспортно-коммуникационные и энергетические возможности используются не в полной мере.
В этой связи в целях дальнейшего развития многостороннего партнёрства по основным направлениям программы «Организация экономического сотрудничества – 2025» хотел бы выдвинуть следующие предложения.
Во-первых, основным драйвером экономического роста является наращивание торгово-инвестиционных связей.
В последние годы совокупный товарооборот Узбекистана с государствами-членами Организации вырос почти в два раза. В прошлом году, несмотря на сложную ситуацию, нам удалось сохранить эти объёмы.
Мы считаем, что настало время снять торговые и транспортные ограничения, установленные странами Организации в период карантина.
Думаю, что широкое внедрение цифровых технологий и электронной коммерции заметно облегчит наше торговое сотрудничество.
Исходя из этого считаем необходимым ускорить согласование и принятие предлагаемого Турцией Соглашения о взаимной торговле.
Во-вторых, развитие производственной кооперации на основе принципа взаимодополняемости будет способствовать повышению благосостояния народов наших стран.
Полагаем, что для реализации этого важного плана действий целесообразно разработать совместную «Дорожную карту», включающую конкретные направления и проекты.
В-третьих, актуальным вопросом является обеспечение свободного движения средств, товаров и услуг между государствами-членами, расширение межбанковских связей и финансирования.
Предлагаем провести в ближайшее время Международный банковско-финансовый форум с участием банков наших стран, что послужит практическому осуществлению этих задач.
В-четвертых, расширение сети транспортных коридоров и повышение транзитного потенциала наших регионов будет способствовать ещё большей активизации экономического взаимодействия.
Мы заинтересованы в дальнейшем развитии транспортных коридоров Узбекистан – Туркменистан – Иран – Оман, Узбекистан – Кыргызстан – Китай, а также маршрутов, обеспечивающих выход через Азербайджан на Турцию и страны Европы.
Кроме того, строительство новой железной дороги Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар имеет огромное значение для интеграции Афганистана в наш обширный регион и обеспечения устойчивого развития.
В-пятых, считаем необходимым совместно с Продовольственной и сельскохозяйственной организацией ООН (ФАО) разработать и принять новую программу нашей Организации в области продовольственной безопасности.
В связи с этим мы готовы провести в Узбекистане в текущем году очередное заседание министров сельского хозяйства государств-членов Организации экономического сотрудничества.
В-шестых, наш регион, располагающий огромными ресурсами возобновляемой энергии, имеет большие возможности для развития «зелёной экономики».
Предлагаю разработать и утвердить Среднесрочную стратегию, направленную на обеспечение энергетической устойчивости и широкое привлечение в эту сферу инвестиций и современных технологий.
В-седьмых, в нашем регионе, в частности, в Приаралье, мы в полной мере ощущаем негативные последствия проблем экологии и глобального изменения климата. Необходимо объединить все наши усилия для решения этого вопроса.
Считаем целесообразным создать конкретные действенные механизмы регионального сотрудничества в данном направлении.
В-восьмых, нам нужно ещё больше усилить сотрудничество в сфере здравоохранения.
Предлагаем создать и внедрить в рамках Организации систему мониторинга эпидемиологической ситуации и заблаговременного планирования соответствующих мер.