“Одам савдосига қарши курашиш масалаларида маҳаллий ташкилотларнинг салоҳиятини ошириш” мавзусида бўлиб ўтган семинар-тренинглар бўйича хулоса ва тавсияларни муҳокама қилиш юзасидан якуний тадбири (давра суҳбати) ўтказилди
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг (UNODC) Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси ва Ўзбекистон Республикаси ИИВ ҳамкорлигида жорий йилнинг 17 июнь кунида Hyatt Regency мехмонхонасида “Одам савдосига қарши курашиш масалаларида маҳаллий ташкилотларнинг салоҳиятини ошириш” мавзусида бўлиб ўтган семинар-тренинглар бўйича хулоса ва тавсияларни муҳокама қилиш юзасидан якуний тадбири (давра суҳбати) ўтказилди.
Тадбирда БМТ НЖҚКБнинг Марказий Осиёда одам савдоси ва мигрантлар контрабандасига қарши кураш бўйича минтақавий маслаҳатчиси Реда Сиргедиене, Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссия масъул котиби – ИИВ Бош бошқарма бошлиғининг ўринбосари Н.И.Рахимов, Бош бошқарма масъул ходими З.А.Ходжаева ва Тергов Департаменти масъул ходими Н.И.Ходжабаева, “Winrock International” халқаро қишлоқ хўжалигини ривожлантириш институтининг Ўзбекистон Республикасидаги филиали раҳбари Н.Саидкаримова, Жиззах вилояти “Истиқлол авлоди” ижтимоий-иқтисодий, ҳуқуқий қўллаб-қувватлаш маркази раҳбари Н.Камалова, Одам савдоси жабрдийдаларига ёрдам бериш ва уларни ҳимоя қилиш бўйича Республика реабилитация маркази масъул ходимлари, одам савдосига ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш бўйича Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳар, Жиззах ва Наманган вилоятлари ҳудудий комиссияларнинг масъул котиблари (М.Д.Муратов, М.А.Якубов, Ш.Ю.Кодиров, Ш.А.Шерматов), Тошкент шаҳар ҳудудий комиссияси масъул ходимлари ва ҳудудий комиссиялари аъзолари (онлайн) ҳамда Вазирлик ЖваОАВБАБ вакиллари иштирок этдилар.
Тадбирни кириш сўзи билан БМТ НЖҚКБнинг Марказий Осиёда минтақавий маслаҳатчиси Реда Сиргедиене очиб, йиғилишнинг кун тартиби билан таништирди. Сўнг сўзни Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссия масъул котиби Н.И.Рахимов ҳамда АҚШнинг Ўзбекистондаги муваққат ишлари вакили Алан Мелсерга берди.
Сўнг, сўзга ИИВ Бош бошқарма масъул ходими З.А.Ходжаева сўзга чиқиб, ўз маърузасида одам савдоси билан боғлиқ жиноятларни тергов қилишда Одам савдосига қарши курашиш масалалари бўйича кичик комиссия фаолиятига тўхталиб ўтди.
Сўнгра, “Winrock International” филиали раҳбари Н.Саидкаримова инструкторларни ўқитиш якунлари ва тавсиялар тўғрисида ҳисобот берди.
Тавсияларни амалга ошириш билан боғлиқ масалалар муҳокама қилинди ва йиғилиш якунида натижалар сарҳисоб қилиниб, кейинги тадбирлар режалаштирилди.

Было проведёно итоговое мероприятие (круглый стол) по обсуждению выводов и рекомендаций для дальнейших действий “Укрепление потенциала местных субъектов в вопросах противодействия торговле людьми»
Региональным представительством в Центальной Азии Управления ООН (УНП ООН) во взаимодействии с Министерством внутренних дел Республики Узбекистан 17 июня текущего года в гостинице Hyatt Regency было проведёно итоговое мероприятие (круглый стол) по обсуждению выводов и рекомендаций для дальнейших действий “Укрепление потенциала местных субъектов в вопросах противодействия торговле людьми».
В мероприятии приняли участие Региональный советник УНП ООН по вопросам противодействия торговле людьми и незаконному ввозу мигрантов в Центральной Азии Рэда Сиргедиене, ответственный секретарь подкомиссии по вопросам противодействия торговли людьми — заместитель начальника Главного управления МВД Республики Узбекистан Н.И.Рахимов и ответственные сотрудники Главного управления З.А.Ходжаева и Следственного Департамента Н.И.Ходжабаева, глава филиала Винрокского международного института по развитию сельского хозяйства в Республике Узбекистан Н.Саидкаримова, директор Джиззакского регионального отдела негосударственной некоммерческой организации (ННО) “Истиклол авлоди” Н.Камалова, ответственные сотрудники Республиканского центра по оказанию помощи жертвам торговли людьми, ответственные секретари территориальных комиссий по противодействию торговле людьми и принудительному труду Республики Каракалпакстан, г. Ташкента, Джизакской и Наманганской областей (М.Д.Муратов, М.А.Якубов, Ш.Ю.Кодиров, Ш.А.Шерматов), ответственные сотрудники территориальной комиссии г. Ташкента и члены региональных комиссий (в режиме онлайн), а также представители УСОиСМИ МВД Республики Узбекистан.
Мероприятие открыла Региональный советник УНП ООН Рэда Сиргедиене, которая ознакомила всех участников с повесткой дня встречи. Затем слово было предоставлено ответственному секретарю подкомиссии по вопросам противодействия торговли людьми Н.И.Рахимову и заместителю главы миссии посольства США в Узбекистане Алану Мелсеру.
С докладом выступили ответственный сотрудник МВД Республики Узбекистан З.А.Ходжаева, которая осветила деятельность подкомиссии по вопросам противодействия торговле людьми в расследовании преступлений, связанных с торговлей людьми.
Затем, с отчётом об итогах семинаров по подготовке инструкторов и рекомендации выступила глава филиала Винрокского международного института Н.Саидкаримова.
Были обсуждены вопросы, связанные с реализацией рекомендаций и по завершении встречи были подведены итоги и намечаны дальнейшие мероприятия.